Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

Korzystając z okazji pragniemy zaprezentować Państwu walory Miasta Stargardu. Zapraszamy do poznania naszego miasta oraz wędrówki po jego zakamarkach. Stargard postrzegany jest przez turystów jako „Klejnot Pomorza Zachodniego” i rzeczywiście nim jest ze względu na dobrze zachowane zabytki oraz unikalny krajobraz. Nagromadzenie oraz klasa stargardzkich zabytków sprawiły, że Miasto Stargard znalazło się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Projekt „Europejski Szlak Gotyku Ceglanego” powstał w ramach programu Interreg III B. Szlak prezentuje dziedzictwo architektury gotyku ceglanego w miastach położonych w basenie Morza Bałtyckiego. Członkami projektu są 34 miasta z 7 krajów: Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, w tym od 19 lipca 2006 r. również Miasto Stargard. Krocząc po szlaku można odkryć nie tylko fascynujący świat gotyku ceglanego, ale także przepiękne legendy, ciekawostki z przeszłości oraz malownicze krajobrazy.

Celem projektu, którego koordynatorem jest Niemieckie Stowarzyszenie Budownictwa Mieszkaniowego, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (Deutscher Verband für Wohnungswesen, Städtebau und Raumordnung e.V.) z siedzibą w Berlinie, jest promowanie miast, na terenie których znajdują się zabytki gotyku ceglanego.