Aktualności: Działania społeczne
Mają serca na dłoni
2 grudnia 2022
Przemysław Antczak, Kornelia Śledziona i stargardzkie koło Związku Ukraińców w Polsce otrzymali nagrody prezydenta Stargardu dla społeczników. Swoją postawą każdego dnia udowadniają, że pomaganie potrzebującym to wielka wartość. Spotkanie z laureatami wyróżnień było połączone z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. Z tej okazji gratulacje odebrały kolejne osoby wspierające stargardzian zmagających się z różnymi trudnościami.
– Relacje międzyludzkie to jedna z najważniejszych wartości w życiu każdego z nas. Społecznicy w Stargardzie dbają o to, żeby przywracać innym godność. Człowiek zyskujący wartościowe wsparcie wzmacnia poczucie własnej wartości i później jest w stanie przekazywać to dobro dalej. Dziękuję za bezinteresowną pomoc i zainteresowanie okazywane tym, którzy tak bardzo tego potrzebują. Swoją postawą dajecie świetny przykład wszystkim stargardzianom – mówi prezydent Rafał Zając.
Tytuł społecznika roku 2022 w kategorii indywidualnej powyżej 18 lat otrzymał Przemysław Antczak – od lat związany z Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Inicjator i realizator wielu przedsięwzięć dla mieszkańców, m.in.: „Tajemnice kamienicy”, „Koncerty na kamienicznych podwórkach”, gry miejskiej „W kamienicy dziurka – spójrz, widać podwórka”, spektaklu „Szepty starej kamienicy” oraz koncertu „Dźwięki kamienicy”. Aktywizuje stargardzian z różnych grup społecznych, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem. Wspiera seniorów i osoby z niepełnosprawnościami, których angażuje w kulturalne projekty.
Zawsze doceniamy również młodych ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas i włączają się w bezinteresowną pomoc. Ich postawa jest świetnym przykładem dla rówieśników. W tym roku młodym społecznikiem została Kornelia Śledziona – uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 3, wolontariuszka wspierająca m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Uczestniczka ogólnopolskich akcji: „BohaterOn”, „Narodowe Czytanie”, „Dzieci rysują dla obrońców granic”, „Warte zapętania” i „Droga do Morza”. W swojej szkole zainicjowała projekt „1 000 powodów by czytać – 10 000 książek dla bibliotek szkolnych od Empiku”.
Kolejna kategoria pozwoliła wyróżnić instytucję lub organizację, która aktywnie działa w dziedzinie polityki społecznej. Taka nagroda w 2022 r. trafiła do stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce. Jego członkowie od pierwszego dnia wojny w Ukrainie niosą szeroką pomoc – zarówno uchodźcom, którzy przyjechali do Stargardu, jak i ich rodakom pozostającym w swoim kraju. Działania koła są zróżnicowane. Społecznicy ze związku zapewniają wsparcie materialne, pomagają w znalezieniu pracy, mieszkania i załatwieniu spraw urzędowych. Prowadzą magazyn z najpotrzebniejszymi artykułami dla uchodźców. Organizują również zajęcia pozalekcyjne dla dzieci.
Jak co roku wręczenie nagród dla społeczników połączono z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. To odpowiedni moment na docenienie tych, którzy łączą swoją wymagającą pracę z misją pomagania innym. – Polityka społeczna to jedna z najtrudniejszych dziedzin jeśli chodzi o działalność publiczną, a jednocześnie dająca ogromną satysfakcję. Kiedy udaje się pomóc drugiemu człowiekowi, poziom wdzięczności jest niesamowicie budujący i daje siłę do dalszego działania. Dziękuję za wasze codzienne zaangażowanie. Życzę wam, żebyście na co dzień doświadczali jak najwięcej poczucia satysfakcji z tej wymagającej pracy – mówi prezydent Rafał Zając.
Podziękowania odebrali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i przedstawiciele Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie, którzy prowadzą u nas Dzienny Dom „Senior+” i Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Docenione zostały także działania członków stargardzkiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – ta organizacja jest w naszym mieście odpowiedzialna za funkcjonowanie m.in. Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Gratulacje przyjęli również przedstawiciele Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, któremu miasto zleca prowadzenie gminnego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia, schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz noclegowni i ogrzewalni dla osób bezdomnych.
Spotkanie uświetniły występy artystyczne. Na małej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury zaprezentowali się zdolni ludzie z naszego miasta: Patrycja Kucharzyk, Piotr Korzeniowski, Przemek Wieleba, Nikola Szkodlarska i Radosław Dziakowicz.
Zdjęcia: UM w Stargardzie