Aktualności: Kultura
Nowe otwarcie Książnicy
7 grudnia 2022
Placówka ma nowe logo i cały system identyfikacji wizualnej przygotowane w związku ze zbliżającą się do końca przebudową jej siedziby. Książnica stanie się niebawem już nie tylko biblioteką, ale miejscem tętniącym życiem, pełnym ciekawych wydarzeń i spotkań. Stargardzianie już teraz w przedświątecznym prezencie dostali aplikację pozwalająca korzystać z katalogu i swojego konta czytelnika na smartfonie i tablecie. Poza tym ogłoszono abolicję, czyli anulowanie opłat za przetrzymywanie książek. Ciekawych informacji z Książnicy jest więcej.
– Trwająca modernizacja znacznie wykracza poza remont. To przygotowanie zupełnie nowych funkcji z przestrzenią otwartą dla stargardzian. Będzie tam można usiąść i z urządzeniem elektronicznym, i z książką, i z drugim człowiekiem. Oczywiście tradycyjna biblioteka i czytelnia, przysłowiowe biurko z lampką, ale w nowoczesnym wydaniu, też będą dostępne. Ma być komfortowo, trochę tak, jak we współczesnych księgarniach połączonych z kawiarniami. W starej siedzibie nie było sprzyjającej przestrzeni do spotkań i nawiązywania relacji międzyludzkich, szczególnie ważnych w tych czasach. Liczę też na to, że swoje miejsce znajdzie tam młodzież, która zyska nowe spojrzenie na Książnicę – mówi prezydent Rafał Zając.
Nowe logo
Identyfikacja wizualna placówki została opracowana w oparciu o specyfikę Książnicy i jej czytelników – obecnych, ale i przyszłych. Przygotował ją Dawid Czajkowski, szczeciński grafik i plakacista, który jest absolwentem Akademii Sztuki w Szczecinie, a na swoim koncie ma takie projekty dla wielu firm, osób i wydarzeń. – Znak Książnicy Stargardzkiej to połączenie dwóch motywów: budynku i zakładki do książki. Ta druga jest przecież używana wtedy, kiedy chcemy na chwilę odpocząć od lektury. Tymczasem w przyszłości ta placówka ma być właśnie także domem książki, w którym można się schować, pobyć dłużej. Zakładamy, że wraz z rozwojem książnicy będą pojawiać się kolejne elementy tego systemu – mówi Dawid Czajkowski, autor identyfikacji wizualnej KS.
Nowe książki, których chcieli czytelnicy
Przez cały 2022 rok pracownicy Książnicy byli bardzo zaangażowani w powiększanie jej zbiorów. Tylko w ciągu niespełna 12 miesięcy w placówce pojawiło się dokładnie 3721 nowych pozycji. Księgozbiór był tworzony wspólnie z czytelnikami, którzy wskazywali konkretne tytuły. Z 292 próśb KS spełniła aż 174. Pozostałych 118 nie można zrealizować, ponieważ nakłady 90% tych książek są już wyczerpane. O 230 pozycji uzupełniono też zasoby Czytelni Głównej. To w większości publikacje wyjątkowe, najczęściej niskonakładowe, trudne do pozyskania. Dotyczą przede wszystkim historii, historii sztuki, archeologii, społeczeństwa, edukacji, nauk przyrodniczych i turystyki.
Czytaki dla słabowidzących, niewidomych i seniorów
Jeszcze w tymczasowej siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 3 Książnica stanie się bardziej dostępna dla osób niewidomych i słabowidzących. Do ich dyspozycji bezpłatnie będą cyfrowe odtwarzacze kilku tysięcy książek mówionych. Urządzenie jest proste w obsłudze i świetnie nadaje się także dla seniorów.
Abolicja dla przetrzymujących książki
Na taką wiadomość czekało wielu niesłownych czytelników. – Czasami zdarza się tak, że o czymś zapominamy. W gronie naszych czytelników są tacy, którzy na tyle mocno zaprzyjaźnili się z książkami, że nie zwrócili ich na czas, a być może po prostu je zagubili. By ponownie mogli korzystać z wypożyczalni, przygotowaliśmy dla nich abolicję – mówi Jolanta Aniszewska, dyrektor Książnicy Stargardzkiej. Aby z niej skorzystać wystarczy zgłosić się do Książnicy do 27.12. (wtorek) z przetrzymywanymi książkami, a opłata za zaległości zostanie anulowana. Jeśli ktoś zgubił lub zniszczył wypożyczone publikacje, na miejscu bez problemu ustali z bibliotekarzami rekompensatę bez dodatkowych należności. Dokładny stan swojego konta można sprawdzić bezpośrednio w KS albo przez internet. Kolejną nowością jest Sowa MOBI, czyli aplikacja pozwalająca korzystać z katalogu i swojego konta czytelnika na smartfonie i tablecie. O jej uruchomieniu często mówili odwiedzający placówkę. Od stycznia 2023 r. kolejnym udogodnieniem będzie możliwość uiszczania opłaty za przetrzymanie książek bez wychodzenia z domu, korzystając z popularnego systemu PayU.
Modernizacja budynku Książnicy przy ul. Mieszka I ma zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Później przyjdzie czas na wyposażanie i meblowanie placówki, do której czytelnicy wejdą już latem 2023 r.
Zdjęcia: UM w Stargardzie