Aktualności: Kultura
Królewska nominacja Książnicy
20 czerwca 2024
Zmodernizowana biblioteka zachwyca czytelników i odwiedzających od pierwszego dnia nowego otwarcia. Stargardzian nie trzeba przekonywać o jej wyjątkowości. Projekt renowacji Książnicy został także doceniony na arenie międzynarodowej. Jego autorzy z pracowni BiASTUDIO oraz Kokon Studio otrzymali nominację w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Królewskiego Instytutu Architektów (RIAI).
To ogromne wyróżnienie dla twórców nowej Książnicy Stargardzkiej, a dla nas potwierdzenie wyjątkowości budynków przy ul. Mieszka I 1. Co roku RIAI spośród setek projektów z pracowni architektonicznych z całego świata wybiera kilkanaście najlepszych, najciekawszych i najbardziej funkcjonalnych. Nasza Książnica to jedyna realizacja z Polski, która w 2024 ma szansę na nagrodę. Już samo znalezienie się w tym zestawieniu jest dużym wyróżnieniem dla architektów.
Książnica Stargardzka to obiekt wyjątkowy z wielu powodów. Biblioteka składa się z dwóch części – zabytkowej, XVI-wiecznej gotyckiej kamienicy i budynku, który powstał w latach 70. XX wieku. Pomiędzy nimi znajduje się łącznik. Podczas kompleksowego remontu KS wszystkie wnętrza zagospodarowano na nowo. Pojawiły się m.in. miejsca do wypoczynku, przestrzeń do działalności artystycznej i edukacyjnej oraz strefa dla dzieci i młodzieży. W bibliotece są również dostępne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, a oba budynki zostały pozbawione barier architektonicznych. Z kolei jedną z największych ozdób jest oryginalny neon Dom Książki, który kilkadziesiąt lat temu wisiał nad jedną ze stargardzkich księgarni.
Projektanci nowej KS umiejętnie połączyli historię ze współczesnością, dając odbiorcom komfortową, wygodą przestrzeń dopracowaną w najmniejszych detalach. Klimatu wnętrzom nadaje odpowiednie oświetlenie, zieleń i meble w minimalistycznych formach. W Książnicy żaden element nie jest przypadkowy. Spójny, przemyślany projekt łączy tradycję i nowoczesność. To ciekawe miejsce dla miłośników literatury, muzyki, sztuki, ale także architektury na światowym poziomie.
Zdjęcie: UM w Stargardzie