Aktualności: Edukacja

1% ma moc pomagania

18 lutego 2020

Tysiące mieszkańców naszego miasta jak co roku składa zeznania podatkowe. Tym razem po rozliczeniu wiele osób kieruje się do Urzędu Miejskiego, gdzie przedstawiając PIT za 2019 rok, otrzymują Stargardzką Kartę Mieszkańca. Warto też pamiętać, że tradycyjnie 1% naszego podatku może trafić do wybranej organizacji pożytku publicznego.

Przekazywanie 1% podatku funkcjonuje w rozliczeniach od 15 lat. Pieniądze otrzymują jedynie fundacje i stowarzyszenia, które są zarejestrowane w KRS. W całej Polsce każdego roku miliony podatników pomaga w ten sposób potrzebującym. Również w Stargardzie działają takie organizacje. Warto je wesprzeć. Listę OPP z naszego miasta wraz z numerami KRS można znaleźć tutaj. Zasady są niezmienne – w zeznaniu wystarczy wpisać nr KRS wybranej organizacji oraz kwotę (wartość 1% podatku), która zostanie przekazana na jej konto.

W tym roku stargardzianie, którzy rozliczają się na miejscu, mogą otrzymać Kartę Mieszkańca. Do wtorku (18.02.) wydano już prawie 1400 kart, a przeszło 1000 kolejnych wniosków czeka na realizację. Wystarczy przedstawić pierwszą stronę rozliczonego PITu z wpisanym adresem zamieszkania w naszym mieście oraz wskazanym Urzędem Skarbowym w Stargardzie. Wnioski o wydanie SKM przyjmowane są też przez internet. Karta to wiele korzyści dla mieszkańców – m.in. tańsze bilety MPK, wejściówki do kina i na basen, a także dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobka. Więcej informacji o SKM tutaj.

Zdjęcie: pexels.com