Aktualności: Sprawy urzędowe

1 sierpnia – pamiętamy

31 lipca 2020

Każdego roku na początku sierpnia w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W Stargardzie zaplanowano odczyt historyczny i złożenie kwiatów pod pomnikiem patriotycznym. Odbędzie się również msza św. w kolegiacie, a w godzinę W (17:00) zabrzmią syreny alarmowe.

O 17:00 pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości” złożone zostaną kwiaty. Zaplanowano również odczyt historyczny. O 18:00 w kolegiacie NMP Królowej Świata rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar Powstania Warszawskiego. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

W związku z trwającą pandemią COVID-19 prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy uczestnikami wydarzenia oraz zakrywanie nosa i ust podczas uroczystości.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego obchodzony jest w Polsce od 2010 r. Ma charakter święta państwowego. Każdego roku 1 sierpnia wspominane są ofiary powstania, które wybuchło w okupowanej stolicy w 1944 r. Walki zaplanowane początkowo na kilka dni zakończyły się po ponad dwóch miesiącach – 3 października 1944 r.