Aktualności: Sprawy urzędowe

10. rocznica katastrofy

10 kwietnia 2020

W piątek (10.04.) mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Zginęło w niej 96 osób. Wśród ofiar był prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz parlamentarzyści. W ramach wspomnienia tamtego wydarzenia w naszym mieście złożono kwiaty i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą.

W związku z epidemią koronawirusa tegoroczne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zostały ograniczone. Prezydent Rafał Zając ze swoim zastępcą Piotrem Myncem upamiętnili ofiary tamtych wydarzeń. Pod tablicą, która znajduje się przy ul. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Katastrofa smoleńska miała miejsce 10.04.2010 r. Na pokładzie znajdowali się m.in. prezydent RP, wicemarszałkowie sejmu i senatu, posłowie, dowódcy Sił Zbrojnych, a także duchowni i szefowie instytucji państwowych. W wypadku zginęli wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi. Jest to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i jednocześnie największa w dziejach polskich Sił Powietrznych.

Zdjęcia: UM w Stargardzie