Aktualności: Sprawy urzędowe

2023 zaczynamy z milionami

20 kwietnia 2023

Za nami pierwszy kwartał 2023 roku. Jak zawsze podsumowujemy środki zewnętrzne, które zdobyliśmy w tym czasie. To prawie 12 000 000 zł na inwestycje, zakupy i projekty, z których korzystają stargardzianie o różnych potrzebach, z różnych grup społecznych – m.in. seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zrealizuje kolejne edycje dwóch znanych już programów. To kilkaset godzin wsparcia profesjonalnych asystentów dla stargardzian z niepełnosprawnościami oraz pomoc wytchnieniowa dla tych, którzy każdego dnia zajmują się swoimi bliskimi. Pieniądze z zewnątrz umożliwiają także działanie Dziennego Domu „Senior+”, gdzie osoby starsze spędzają wartościowy czas, biorąc udział w różnych aktywnościach.

Kolejne zdobyte środki pozwolą również na realizację dużej drogowej inwestycji. Kilka ulic na Starym Mieście zupełnie zmieni swoje oblicze. W planach jest modernizacja ul. Bolesława Chrobrego, Kuśnierzy, Włosienniczej i Szewskiej. Będzie wygodniej, bezpieczniej i estetyczniej. Pozyskaliśmy też pieniądze na następny etap remontu na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. W tym roku na nekropolii przy ul. W. Reymonta wyremontowane zostaną dwa pomniki – żołnierzy francuskich i włoskich. Dodatkowo w ramach inwestycji na tym cmentarzu pojawi się tablica informacyjna w językach: polskim, angielskim i Braille’a.

Pieniądze ze źródeł zewnętrznych trafiają również do szkół i przedszkoli. Zdobyte fundusze zostały przeznaczone m.in. na zakupy w ramach programu rozwoju czytelnictwa. Regularnie dofinansowania pozyskuje też Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego, Stargardzkie Centrum Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Książnica Stargardzka. To zarówno pieniądze z funduszy unijnych, programów i konkursów rządowych, a także darowizny i nagrody. Na rozpatrzenie czeka kilkanaście kolejnych wniosków. O środkach zewnętrznych zdobytych w II kwartale 2023 r. będzie można przeczytać już w lipcu.

Zdjęcie: pexels.com