Aktualności: Kultura

28 lat w albumie

18 maja 2022

Precyzyjne rekonstrukcje wyjątkowych obrazów, opracowania naukowe i podsumowanie niemal 3 dekad twórczości artystycznej – za nami premiera albumu malarstwa Bernadety Wdzięcznej „Sploty pamięci/Verflochtene erinnerungen”. Już niedługo będzie kolejna okazja do spotkania z artystką ze Stargardu. Malarka otwiera w naszym mieście swoją autorską pracownię.

– Bernadeta Wdzięczna jest artystką światowej klasy, o czym możemy się przekonać, oglądając ten album. Dzięki publikacji o jej dziełach dowiedzą się nie tylko stargardzianie, ale także szerokie grono odbiorców w kraju i za granicą. Na realizacji tego albumu bardzo zależało śp. prezydentowi Sławomirowi Pajorowi. Cieszę się, że wydawnictwo doczekało się premiery, co byłoby niemożliwe bez znacznego wsparcia miejskich spółek – mówi prezydent Rafał Zając.

Album „Sploty pamięci/Verflochtene erinnerungen” to efekt kilku lat intensywnej pracy grafików komputerowych, którzy z ogromną dbałością o szczegóły oddali wartość dzieł Bernadety Wdzięcznej. Każdy obraz jest opisany. Dodatkowo w publikacji znalazły się opracowania naukowe twórczości artystki. Ich autorami są wybitni znawcy sztuki – dr Dariusz Kacprzak – historyk sztuki, muzealnik i muzeolog, Klaus Heinrich Kanstein – publicysta, teolog i wydawca, dr hab. prof. Piotr Mastalerz z ASP w Łodzi i Juliana Hellmuth – historyczka sztuki z Berlina.

Przed nami kolejne spotkanie z Bernadetą Wdzięczną i jej twórczością. W ramach ArtFestiwalu malarka zaprasza do swojego nowo otwartego atelier przy ul. Bydgoskiej 35 – miejsca przyjaznego ludziom i sztuce. Z artystką będzie można się spotkać w sobotę (21.05.) 14:00-18:00 i w niedzielę (22.05.) 10:00-16:00.

Zdjęcia: FB/MAH