Aktualności: Sprawy urzędowe

30 lat wolności – świętujmy wspólnie

29 maja 2019

Zbliża się rocznica wyborów czerwcowych. W tym roku już po raz 30. będziemy świętować wydarzenia z czerwca 1989 r. Z tej okazji w Stargardzie zaplanowano wiele interesujących wydarzeń. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą koncerty i wystawy plenerowe, kino za 1 zł, gra miejska i Bieg Wolności.

Obchody rocznicy rozpoczną się już w piątek (31.05.). Młodzież ze Stargardu weźmie udział w spotkaniu z działaczami ówczesnej opozycji. Do międzypokoleniowej debaty zasiądą Waldemar Gil, Roman Kierys, Jan Kozłowski, Edward Radziewicz, Józef Stachowiak i Mieczysław Ustasiak. Dla młodych ludzi to wyjątkowa okazja do wysłuchania uczestników tamtych wydarzeń.
Będzie też można zobaczyć wystawy plenerowe. „Solidarnie ku wolności” pojawi się przy ul. Wyszyńskiego, a „Przełom. Czerwcowe wybory” zarówno w Parku Chrobrego, jak i przy ul. Wyszyńskiego. Prezentacje będą zawierały akcenty stargardzkie.

Niedziela (2.06.) zapowiada się aktywnie. O 15:00 spod Bramy Pyrzyckiej wystartuje Bieg Wolności. Dystanse nawiązują do tej szczególnej daty – 1989 r. W tym samym czasie rozpocznie się gra miejska „Stacja końcowa: komunizm, stacja początkowa: wolność”. Udział jest bezpłatny, start – również spod Bramy Pyrzyckiej.

Zwolennicy spokojniejszej rozrywki mogą skorzystać z propozycji kina Stargardzkiego Centrum Kultury. Tego dnia cały repertuar nawiązuje do wydarzeń sprzed lat: 13:00 – „300 mil do nieba”, 15:00 – „80 milionów”, 17:00 – „Człowiek z marmuru”, 20:00 – „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Bilety za 1 zł do kupienia w kasie kina na godzinę przed seansem.

Wieczorem w Teatrze Letnim odbędzie się wyjątkowy koncert „POWRÓT – piosenki nie tylko Jacka Kaczmarskiego”. O 20:30 wystąpią artyści Sceny Art Cafe oraz Justyna Giemza, Daria Anasiak, Agata Łapa, Grzegorz Tomczak i Jarosław Chojnacki.