Aktualności: Kultura

70 lat rozwijają talenty

25 czerwca 2021

W tym roku Młodzieżowy Dom Kultury świętuję 70-lecie działalności. Od 7 dekad kształci i rozwija kolejne pokolenia zdolnych stargardzian. Jego wychowankowie poznają tu swoje możliwości, inspirują się, zdobywają wiedzę i umiejętności, by później iść własną drogą. Zawsze jednak pamiętają, gdzie stawiali pierwsze artystyczne kroki.

– Młodzieżowy Dom Kultury to wyjątkowe miejsce na mapie Stargardu. To właśnie tutaj przez te wszystkie lata rodziły się prawdziwe talenty. O poziomie placówki świadczą liczne kariery jej wychowanków, których dzisiaj podziwia cała Polska, a nawet świat. Ale pamiętajmy, że za sukcesami zawsze stoi ciężka praca. Cenne jest także to, że dzięki nauczycielom z MDK młodzi ludzie uczą się, jak radzić sobie z ewentualnymi porażkami. Portowa 3 to miejsce rozwijania pasji, poszerzania horyzontów, a nierzadko również – spełniania marzeń – mówi prezydent Rafał Zając. W ramach prezentu placówka otrzymała od miasta czek na 2000 zł.

Podczas uroczystego jubileuszowego koncertu na scenie wystąpili najzdolniejsi wychowankowie MDK. Nie zabrakło wzruszających wspomnień i historii sprzed lat. Na widowni pojawili się uczestnicy zajęć, a także byli pracownicy. Wyjątkowy recital dała Nailah Vitha, która wystąpiła z zespołami Dzikie Wino i Funk Material. W ten sposób zdolna wokalistka pożegnała się z MDK w związku z przeprowadzką do Stanów Zjednoczonych.

Młodzieżowy Dom Kultury to miejsce, w którym na przestrzeni lat swoje talenty kształtowały tysiące stargardzian. Młodzi ludzie uczyli i uczą się tutaj m.in. tańca, gry na instrumentach, fotografii, żeglarstwa, śpiewu, aktorstwa, modelarstwa, grafiki i rękodzieła. Wychowankowie MDK z sukcesami biorą udział w konkursach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. W roku szkolnym rozwijają swoje pasje i doskonalą się w różnych dziedzinach, a w wakacje i ferie biorą udział w półkoloniach. Bogata oferta różnych aktywności od 70 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi ze Stargardu.

Zdjęcia: Marek Tepliński/Dagmara Ładniak (FB MDK)/Tadeusz Surma (archiwum)