Aktualności: Kultura

777 lat Stargardu

23 września 2020

Rok 2020 to jubileuszowy tercet szczęścia, w którym Stargard – pod szczęśliwą gwiazdą obchodzi 777 lat. Choć do końca roku zostały tylko 3 miesiące, przed nami ciekawe wydarzenia. W Stargardzie będzie się działo – w planach są m.in. konkursy dla mieszkańców. Szczegółowe informacje pojawią się na stronie www.stargard.pl oraz na facebookowym profilu miasta.

Stargard świętuje 777-lecie oficjalnego nadania praw miejskich. Historia osadnictwa na terenach dzisiejszego miasta sięga jednak znacznie wcześniejszych czasów. Jeden z ośrodków plemiennej władzy lokalnej w Stargardzie-Osetnie istniał już w IX wieku. Pierwsze wzmianki zawierające jego nazwę pochodzą z początków XII wieku, z czasów chrystianizacji Pomorza. Znaczne i dostrzegalne przyśpieszenie rozwoju miasta nastąpiło w wyniku osadzenia tu zakonów joannitów i augustianów.

777 lat temu książę Barnim I nadał Stargardowi prawo magdeburskie. Tym samym w skład powierzchni miasta weszło oficjalnie 150 łanów – 120 do podziału między mieszczan i 30 na wspólne pastwiska. Przez pierwsze dwa lata stargardzianie byli zwolnieni z płacenia podatku za ziemię. Inne korzyści płynące z nadania praw miejskich to np. dochody z wód za prawo żeglugi na Inie, wolności celne i prawo wyrębu w lasach książęcych.

Stargard dawniej nazywany był miastem wież i kościołów. Ich wysokość charakteryzowała nasz gród. Mówiono o nim „Stargard – najwyższy”. Dziś, po 777 latach, to miasto „pod szczęśliwą gwiazdą”. Warto przyłączyć się do wspólnego świętowania – pamiętając o bogatej historii, ale też śmiało patrząc w przyszłość. Współczesny Stargard wciąż się rozwija, jednocześnie czepiąc inspiracje z wielowiekowej tradycji.