Aktualności: Kultura

Artystyczne serce miasta

29 maja 2023

To wyjątkowy weekend, do którego przygotowania trwają wiele miesięcy, a efekt zawsze zachwyca. Tym razem w ramach ArtFestiwalu stargardzianie wzięli udział w ponad 170 wydarzeniach – pokazach, koncertach, warsztatach, wystawach i happeningach. Dzięki świetnej, prawdziwie wiosennej pogodzie odhaczanie kolejnych punktów na festiwalowej trasie było jeszcze przyjemniejsze.

Najbardziej zaangażowani opracowali plan odwiedzin, który realizowali konsekwentnie od sobotniego poranka. Przy tak dużej liczbie atrakcji, każda godzina była cenna. Ci, którzy wybrali spontaniczny spacer festiwalowym szlakiem, też mieli co robić. Sztuka była dosłownie na wyciągnięcie ręki. Artyści pojawili się m.in. na Park&Ride, w Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, w miejskich parkach, na ulicach, w sklepach i punktach usługowych. Oczywiście podczas ArtFestiwalu dużo działo się także w galeriach sztuki i w świątyniach. Już po raz siódmy całe miasto żyło sztuką, zapraszając do wspólnej zabawy wszystkich stargardzian, niezależnie od wieku.

Drugim dniem tegorocznego ArtFestiwalu rządziły dzieci i młodzież. Przy Młodzieżowym Domu Kultury mogli pokazać swoje talenty i dobrze spędzić czas z rówieśnikami. Przy Portowej 3 bawiły się całe rodziny. Można było obejrzeć ciekawe występy i samemu wziąć udział w kreatywnych zajęciach. ArtFestwial Junior to świetna okazja do rozpoczęcia przygody ze sztuką. Młodzi ludzie zaprezentowali swoje umiejętności przed szeroką publicznością i zyskali bezcenne doświadczenie na kolejne lata – być może już w przyszłym roku wezmą udział w „dorosłej” odsłonie wydarzenia.

ArtFestiwal Stargard 2023 przeszedł już do historii, ale nasze miasto żyje sztuką przez cały rok. Pracownie Stargardzkiego Centrum Kultury, zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury, aktywności stowarzyszeń, fundacji, koła zainteresowań w szkołach i wielu indywidualnych artystów – to właśnie oni tworzą kulturalny Stargard. Można ich zobaczyć co roku w ten wyjątkowy, majowy weekend, ale także podczas wielu innych miejskich imprez.

Zdjęcia: Paweł Bieg