Aktualności: Sprawy urzędowe

Autobusy od 60 lat

16 września 2021

Trwają obchody 60-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w Stargardzie. Pierwszy autobus – wtedy Miejskiego Zakładu Komunikacji – wyjechał na ulice 1.07.1961 r. Początkowo 6 pojazdów obsługiwało 3 linie. Dzisiaj tabor liczy 38 autobusów i busów, które jeżdżą na 19 liniach. Z okazji jubileuszu prezydent Rafał Zając spotkał się z długoletnimi pracownikami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i przekazał im gratulacje.

– Komunikacja zbiorowa to ważny element z punktu widzenia strategii całego miasta. Widzimy to zwłaszcza na rozbudowujących się obszarach, gdzie jej brak traktowany jest jako ograniczenie rozwoju. Jednocześnie komunikacja miejska charakteryzuje się dużą wrażliwością na odbiór mieszkańców. Jest to praca z ogromnym obciążeniem i odpowiedzialnością. Dziękuję wszystkim pracownikom MPK za zrozumienie potrzeb mieszkańców i dostosowanie oferty do zmieniającego się miasta – mówi prezydent Rafał Zając.

Podczas spotkania doceniono tych, którzy od wielu lat związani są ze spółką. Wielu z nich właśnie w MPK zaczynało swoją karierę zawodową i tutaj zostało. Niektórzy przepracowali nawet 40 lat, przechodząc po kolei wszystkie szczeble kariery i nadal będąc aktywnymi zawodowo. – Serdecznie gratuluję waszych indywidualnych jubileuszów. Każda wyróżniona osoba ma swój wkład w budowanie komunikacji miejskiej w Stargardzie. Dziękuję za codzienną pracę na rzecz miasta, za cierpliwość i wyrozumiałość – waszą i waszych rodzin – mówi prezydent Rafał Zając.

MPK to nie tylko komunikacja w Stargardzie. Już w 1962 r. pierwsze pojazdy zaczęły jeździć do okolicznych miejscowości – Klępina, Strzyżna, Witkowa i Skalina. Oprócz autobusów flotę zakładu tworzyły również taksówki osobowe i bagażowe. Mieszkańcy podróżowali Warszawą M-20, Warszawą pikap albo Żukiem.

Początkowo baza MZK znajdowała się przy ul. Łabędzia. W latach 90. przestała mieścić stale powiększający się tabor. W 1991 r. przy ul. Składowej uruchomiono nową bazę, która działa tam do dzisiaj. 10 lat później – w 2001 r. – trasy miejskich autobusów obejmowały już obszar zamieszkały przez około 81 000 ludzi w 22 miejscowościach. W tym czasie MZK wymienił ponad połowę taboru na fabrycznie nowe autobusy marki Jelcz.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji wciąż się rozwija. Rocznie przewozi nawet 8 000 000 osób, pokonując na wszystkich trasach przeszło 1 800 000 km. W 2021 r. pasażerowie jeżdżą nowoczesnymi, ekologicznymi Solarisami, dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kupują bilety przez smartfony albo w biletomatach. Rozkłady i czas przyjazdu konkretnego autobusu sprawdzają w wygodnych, bezpłatnych aplikacjach. Jeszcze w tym miesiącu w kolejnych pojazdach pojawi się nowość – urządzenie do zakupu wirtualnych biletów za pomocą karty, telefonu albo zegarka.

Zdjęcia: UM w Stargardzie