Aktualności: Sprawy urzędowe

Będzie nowa ulica

26 stycznia 2021

Stargard dołącza do innych polskich miast, które symbolicznie upamiętniają osoby poświęcające swoje zdrowie i życie dla ojczyzny. W naszym mieście będzie ulica Inwalidów Wojennych. W tej sprawie podczas ostatniej sesji głosowali radni Rady Miejskiej. Uchwałę przyjęto większością głosów – jeden radny był przeciwny, jedna radna wstrzymała się od głosu.

Ulica Inwalidów Wojennych powstanie między ul. T. Kościuszki a ul. Szczecińską. – Ta droga, której znaczenie będzie bardzo istotne w układzie komunikacyjnym miasta, zyskuje dzięki decyzji radnym ważne imię. Po wykonaniu przez powiat stargardzki ronda – w ciągu ul. Szczecińskiej przy skrzyżowaniu z ul. Pierwszej Brygady – nowa ulica Inwalidów Wojennych zyska charakter tranzytowy – mówi prezydent Rafał Zając.

Wnioskodawcy uzasadniają, że ta nazwa wpływa na kształtowanie postaw patriotycznych wśród społeczeństwa. Ma być też wyrazem pamięci i szacunku dla tych, którzy oddali zdrowie w walce o ojczyznę. Ulice Inwalidów Wojennych są w wielu polskich miastach – m.in. w Częstochowie, Piekarach Śląskich, Prudniku i Otwocku.

Z wnioskiem o nadanie tej nazwy dla jednej z ulic w naszym mieście wystąpił Zarząd Oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Stargardzie. To najstarsza organizacja kombatancka w Polsce – powstała w 1918 r. z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Związek Inwalidów Wojennych skupia w swoich szeregach żołnierzy, którzy uczestniczyli w walkach na wielu frontach i zostali ranni lub okaleczeni.

Mapa: UM w Stargardzie