Aktualności: Sprawy urzędowe

Bezpieczne pasy na Starówce

12 sierpnia 2020

Już niedługo zwiększy się bezpieczeństwo dzieci podczas codziennej drogi do szkoły oraz innych mieszkańców Starego Miasta. Jedno z przejść dla pieszych na ul. Kazimierza Wielkiego zostanie wyniesione. Dodatkowo będzie doświetlone, co jest ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Wyniesione przejście pojawi się przy skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Kuśnierzy. W roku szkolnym wielu uczniów chodzi tamtędy do pobliskiej podstawówki. Dzięki specjalnej konstrukcji kierowcy będą musieli zwolnić przed takimi pasami.

To na pewno zwiększy się bezpieczeństwo wszystkich osób przechodzących przez jezdnię. Najazdy wykonane zostaną z kostki kamiennej. Piesi przejdą na drugą stronę po wygodnej kostce betonowej z jedynie minimalnymi odstępami pomiędzy elementami. Użycie bezfazowego rozwiązania znacznie ograniczy hałas komunikacyjny.

Prace powinny zakończyć się jeszcze we wrześniu, czyli na początku nowego roku szkolnego. Oprócz wyniesienia przejścia, pojawi się tam dodatkowe oświetlenie – szczególnie przydatne jesienią i zimą. To komfort zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Wykonawcą inwestycji jest Zachodniopomorskie Przedsiębiorstwo Budowlane „Tech-Bud” ze Stargardu. Wartość prac to ponad 120 000 zł.

Wyniesione przejścia dla pieszych są już m.in. w kilku miejscach na os. Pyrzyckim, na al. Żołnierza, ul. 11 Listopada, ul. Lotników i na os. Zachód. Pasy zostały z kolei doświetlone na ul. A. Struga, ul. Portowej, ul. Pierwszej Brygady, ul. Nadbrzeżnej, ul. J. Piłsudskiego, ul. M. Konopnickiej, ul. Niepodległości, ul. Armii Krajowej, ul. B. Krzywoustego, ul. W. Broniewskiego i na al. Żołnierza. W ramach kontynuacji planu podnoszenia bezpieczeństwa pieszych wyniesione ma zostać jeszcze przejście na skrzyżowaniu ul. B. Limanowskiego i Wojska Polskiego. Doświetlenia następnych miejsc są projektowane na ul. S. Czarnieckiego, ul. S. Staszica, ul. Warszawskiej i ul. T. Tańskiego.

Zdjęcie: UM w Stargardzie