Aktualności: Działania społeczne

Bezpieczne taksówki na ulicach

11 października 2019

Już wkrótce kierowcy taksówek w Stargardzie przejdą finansowane przez miasto szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Taksówkarze poznają m.in. zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz dowiedzą się, jak obsługiwać defibrylator AED. Jeszcze w tym roku przeszkolonych zostanie około 70 kierowców.

Podczas kursu na prawo jazdy każdy przyszły kierowca poznaje zasady udzielania pierwszej pomocy. Często jednak zdarza się, że po latach ta wiedza wymaga odświeżenia. Taksówkarze, którzy ukończą kurs w ramach projektu Bezpieczna Taksówka, otrzymają certyfikat potwierdzający posiadane umiejętności oraz mapę z lokalizacją defibrylatorów AED. Dodatkowo na samochodach pojawią się naklejki. To informacja dla pasażerów, że podróżując z tym kierowcą, mogą czuć się bezpieczniej.

W trakcie szkolenia taksówkarze poznają szczegółowe zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej – zarówno u dorosłego, dziecka, jak i niemowlęcia. Kierowcy nauczą się też obsługi automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED), które w Stargardzie znajdują się m.in. w szkołach. Kolejna umiejętność to odpowiednia reakcja w przypadku zadławień, zakrztuszeń i ataków padaczki. Dzięki takiej wiedzy kierowców, pasażerowie taksówek w naszym mieście będą mogli czuć się bezpieczniej podczas każdej podróży.

Szkolenia w ramach projektu Bezpieczna Taksówka przeprowadzą instruktorzy z Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego „RescueLAB Stargard” oraz stargardzkiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Łącznie wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy zdobędzie około 100 kierowców. Dodatkowo umiejętności taksówkarzy będą odświeżane co kilka lat.