Aktualności: Sprawy urzędowe

Bezpiecznie na moście

17 kwietnia 2024

Dylatacja to bardzo ważny element wielu obiektów. Jest wykorzystywana w budynkach, mostach i drogach. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie ruchu całej konstrukcji. Prawie 130 000 zł wydamy na modernizację dylatacji mostu nad Iną – pomiędzy ul. Popiela a Obwodnicą Staromiejską.

W ramach inwestycji w obiekcie wykuta zostanie nisza, w której znajdzie się specjalne urządzenie. Wykonawca ustabilizuje je, zabezpieczy i zrobi odpowiednią izolację. Na koniec położony zostanie asfalt. Całość powinna być gotowa najpóźniej w czerwcu. W czasie robót most jest przejezdny. Kierowcy muszą jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i zwróceniu uwagi na oznakowanie.

Dylatacja bitumiczna wykonywana jest m.in. w mostach i drogach. Taką konstrukcję wypełnia materiał elastyczny, dzięki któremu możliwy jest kontrolowany ruch. Dzięki temu w mostach zapobiega się pękaniu płyty i kompensuje obciążenia spowodowane przez ruch pojazdów. Dylatacja jest również ważna ze względu na zmiany temperatury. To istotny element zapewniający bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom – kierowcom, pieszym oraz rowerzystom.

Zdjęcia: UM w Stargardzie