Aktualności: Sprawy urzędowe

Bezpieczniej i szybciej

25 października 2021

Zgodnie z zapowiedzią kolei w ciągu kilku najbliższych tygodni otwarty zostanie przejazd pod wiaduktem na ul. S. Wyszyńskiego. W związku z tym podejmujemy działania, które usprawnią ruch aut w centrum miasta i jednocześnie poprawią bezpieczeństwo. To również odpowiedź na bezpośrednie sygnały mieszkańców. Przeniesione zostało już przejście dla pieszych na ul. S. Wyszyńskiego. Pojawiła się tam sygnalizacja świetlna i elementy naprowadzające osoby niewidome. Od poniedziałku (25.10.) nieco inaczej przejdziemy też przez ul. S. Czarnieckiego. W pobliżu pl. Wolności piesi będą mieli do dyspozycji tylko pasy przy cerkwi.

Ta czasowa zmiana jest korzystna – przede wszystkim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa przechodniów, ale również usprawni ruch aut. Sygnalizowali ją sami stargardzianie, a także Policja. Przejście dla pieszych przy samym wjeździe na rondo spowalnia kierowców, co powoduje korki – zwłaszcza w godzinach szczytu. Z drugiej strony zdarza się, że samochody jadą tamtędy z nadmierną prędkością i nie zawsze zatrzymują się przed pasami. Po otwarciu przejazdu pod wiaduktem na ul. S. Wyszyńskiego ruch aut będzie większy.

Przejście dla pieszych pomiędzy pomnikiem św. Jana Pawła II a cerkwią jest szerokie i wygodne. Zostało również doświetlone, co poprawiło widoczność i bezpieczeństwo przechodzących przez jezdnię. W pobliżu została zamontowana tablica informacyjna dla pieszych.

Zmiana na ul. S. Czarnieckiego to element większego projektu. Wcześniej w ciągu ul. S. Wyszyńskiego pasy zostały przeniesione. Pojawiła się tam również sygnalizacja świetlna i elementy naprowadzające osoby niewidome. Potrzeba nieco czasu, by wszyscy użytkownicy dróg przyzwyczaili się do nowych rozwiązań. Dlatego warto pamiętać, by zawsze zwracać uwagę na znaki drogowe – niezależnie od tego czy poruszamy się samochodem, rowerem lub na pieszo.

Zdjęcia: UM w Stargardzie