Aktualności: Sprawy urzędowe

Bezpieczniej na przejściu

20 lipca 2020

Jeszcze w tym roku znacznie ma podnieść się bezpieczeństwo pieszych na skrzyżowaniu ul. B. Limanowskiego i Wojska Polskiego. Przejścia w tym miejscu pokonuje wiele dzieci w drodze do i ze szkoły. Przez wyniesienie jezdni kierowcy będą musieli zwolnić, a piesi staną się bardziej widoczni dzięki dodatkowemu doświetleniu. Miasto pozyskało na ten cel 100 000 zł dofinansowania.

– Ta inwestycja wpisuje się w systematycznie realizowany przez nas plan podnoszenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Miejsca w pobliżu szkół są priorytetem, bo najmłodsi powinni bez obaw rodziców i ryzyka docierać na zajęcia. Rozwiązania, które zostały wypracowane dla tego skrzyżowania spowodują, że kierowcy zwolnią. W efekcie bardziej bezpieczni będą uczniowie, ale także mieszkańcy okolicy – mówi prezydent Rafał Zając.

To będzie duża przebudowa. Wyniesienia zostaną zbudowane z kostki kamiennej. Dwie nowe latarnie z wysięgnikami przydadzą się zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok. Całość uzupełni wyraźne oznakowanie pionowe i poziome.

Wyniesione przejścia dla pieszych są już m.in. w kilku miejscach na os. Pyrzyckim, na al. Żołnierza, ul. 11 Listopada, ul. Lotników i na os. Zachód. Pasy zostały z kolei doświetlone na ul. A. Struga, ul. Portowej, ul. Pierwszej Brygady, ul. Nadbrzeżnej, ul. J. Piłsudskiego, ul. M. Konopnickiej, ul. Niepodległości, ul. Armii Krajowej, ul. B. Krzywoustego, ul. W. Broniewskiego i na al. Żołnierza. W ramach kontynuacji planu podnoszenia bezpieczeństwa pieszych wyniesione ma zostać jeszcze przejście na ul. Kazimierza Wielkiego. Doświetlenia następnych miejsc są projektowane na ul. S. Czarnieckiego, ul. S. Staszica, ul. Warszawskiej i ul. T. Tańskiego.

Dofinansowanie na inwestycję na skrzyżowaniu ul. B. Limanowskiego i Wojska Polskiego pochodzi z programu „Razem bezpieczniej” realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prace rozpoczną się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku i potrwają kilka miesięcy.

Zdjęcia: UM w Stargardzie