Aktualności: Kultura

Bibliotekarz nagrodzony

10 maja 2019

Andrzej Puławski z Książnicy Stargardzkiej otrzymał wyróżnienie w X edycji konkursu o nagrodę im. Stanisława Badonia „Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2018”. To nagroda za zaangażowanie i aktywne działanie na rzecz kultury. Bibliotekarz z naszego miasta jest pomysłodawcą m.in. serialu Skarby Książnicy Stargardzkiej.

Tytuły Bibliotekarza i Biblioteki Roku wręczono podczas wojewódzkiej inauguracji XVI odsłony Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Spośród ośmiu nominowanych kapituła wybrała czworo finalistów. W tej grupie znalazł się Andrzej Puławski. Wyróżnienie to podsumowanie całego roku aktywnej pracy starszego bibliotekarza.
Andrzej Puławski jest twórcą serialu internetowego Skarby Książnicy Stargardzkiej. W każdym odcinku omawiane są najciekawsze zbiory i eksponaty. Serial można znaleźć na facebookowym profilu Książnicy oraz na YouTube. W ramach prezentowania najcenniejszych zbiorów w Czytelni Głównej i Informatorium zorganizowano wystawę pt.: „Teatr i Historia. Patera pamiątkowa z okazji Luther-Festspiel w Stargardzie”. Wystawie towarzyszyła publikacja autorstwa A. Puławskiego, dzięki której zainteresowani mogli zaczerpnąć wiedzy na temat unikalnego eksponatu z 1898 r.

Pracownicy Książnicy Stargardzkiej organizują liczne wydarzenia kulturalne. Niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się coroczny Festyn na Ulicy „Magicznej”. Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek czy Tydzień Bibliotek – to tylko kilka z wielu imprez przygotowywanych przez bibliotekarzy. Najmłodsi aktorzy biorą z kolei udział w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Teatralnym „Kryształowa Maska”. Oferta Książnicy Stargardzkiej jest dostosowana do czytelników w każdym wieku.

Wyróżnienie Andrzeja Puławskiego to kolejna nagroda dla zespołu Książnicy. Bibliotekarzem Roku 2014 została Anna Kucharska. Z kolei w 2017 Maria Gąsowska, Beata Śpiechowicz, Małgorzata Janowicz i Agnieszka Bielenna otrzymały odznaczenie „Zasłużony dla Kultury”.

Zdjęcia: Książnica Stargardzka