Strona głównaWpisyBiznesBiznes kwitnie w Stargardzie

Aktualności: Biznes

Biznes kwitnie w Stargardzie

25 marca 2022

Stargardzka Gala Przedsiębiorczości to coroczne wydarzenie, podczas którego poznajemy m.in. kolejne Stargardzkie Produkty Lokalne i zdobywcę nagrody im. prezydenta Sławomira Pajora. Jak zawsze swoje wyróżnienia lokalnym firmom przyznaje również Stargardzka Izba Gospodarcza. Gala wyraźnie pokazała, że w naszym mieście biznes wciąż rozwija się dynamicznie.

W związku z sytuacją w Ukrainie wydarzenie rozpoczęło się symboliczną minutą ciszy – gestem solidarności i szacunku dla wszystkich ofiar wojny.

– Stargardzcy przedsiębiorcy wkładają ogromny wysiłek w swoje firmy, ale też w dobre funkcjonowanie lokalnych społeczności – ludzi, którzy u nich pracują i ich rodzin. Prowadząc działalność, dając zatrudnienie, znacząco oddziałują na gospodarkę naszego miasta i szeroko pojęty rozwój całego Stargardu. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i dziękuję za codzienną pracę oraz wielką determinację. Trzymam również kciuki za ich dalszą aktywność. Głęboko wierzę, że mimo wszystkich kryzysów – pandemii, wysokiej inflacji, wojny za naszą wschodnią granicą – w końcu wyjdziemy na prostą – mówi prezydent Rafał Zając.

Stargardzki Produkt Lokalny:

– KAWASUTRA – Kawiarnia na Okrągło – kategoria Debiut Roku,

Cukiernia „Jacek Placek” – rzemieślniczy produkt – ROŻKI,

Firma Handlowo-Usługowa „CZAS” – rodzinne przedsiębiorstwo świadczące usługi zegarmistrzowskie w szerokim zakresie oraz prowadzące handel czasomierzami,

Piekarnia „SKOWRON” – pieczywo wyborowe – PALUCH,

Firma PREISS – Artystyczne Wyroby Metalowe.

Nagroda im. Sławomira Pajora dla Stargardzkiego Przedsiębiorcy Roku trafiła tym razem do dwóch firm. Wśród nagrodzonych znalazł się internetowy sklep z meblami i wyposażeniem wnętrz Mirat, który oferuje swoim klientom ponad 50 000 artykułów. Drugim laureatem został STARGUM – producent m.in. granulatów do nawierzchni sportowych. Firma działa w Stargardzie od 1983 r.

Podczas Stargardzkiej Gali Przedsiębiorczości wręczane są również nagrody zwycięzcom konkursu Stargardzkiej Izby Gospodarczej. SIG już po raz czternasty docenił lokalnych przedsiębiorców, przyznając wyróżnienia w kilku kategoriach:

1. Lider Stargardzkiego Biznesu:

– Browar Stargard sp. z o.o. – mikro przedsiębiorstwo – twórca piw nawiązujących do historii naszego miasta, inspirowanych stylem przedwojennym,

KAWASUTRA – mikro przedsiębiorstwo – twórca Kawiarni na Okrągło, czyli mobilnej kawiarni, która pojawia się w różnych miejscach w całym Stargardzie,

SCANWIR – małe przedsiębiorstwo – firma działa w naszym mieście od 2005 r., producent maszyn do obróbki drewna dla branży stolarskiej,

Zakład Przetwórstwa Mięsnego „OZIMEK” – średnie przedsiębiorstwo – rodzinna firma założona w 1992 r., producent m.in. „Specjałów z Wędzarni” i „Wędlin jak z PRL-u”.

2. Produkt/Usługa Roku 2021:

Cameleon Detailing – usługa – auto SPA – usługi detailingowe,

Wydawnictwo West Pomerania – usługa – cykl plakatów promujących Miasto Stargard,

KUCA Sp. z o.o. – produkt – bezudarowy izolator sieci trakcyjnej 7520-3 i 7520-4.

3. Inwestor Roku 2021

Ośrodek Sportu i Rekreacji – wyróżnienie za kompleksową modernizację pływalni miejskiej,

Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – nagroda za rewitalizację zabytkowej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 21 (siedziba SCN FILARY).

4. Eksporter Roku 2021 Radiometer Solutions – producent urządzeń i rozwiązań do gazometrii krwi.

Stargardzka Izba Gospodarcza przyznała też dwie nagrody za najlepsze prace dyplomowe. To wyróżnienia wręczane już od 11 lat. Pierwsze miejsce w tym roku zajął Krzysztof Zagórski – autor pracy Rynek offshore wind w Polsce – analiza i ocena perspektyw rozwojowych. Drugą nagrodę otrzymała Bogumiła Wereśniak, która pisała o wykorzystaniu dźwigni finansowej i ryzyku z tym związanym na podstawie firmy transportowej. Oboje wyróżnieni to studenci stargardzkiego wydziału Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.

Galę uświetniły występy utalentowanych młodych wokalistek: Eryki Wieleby i Adrianny Bąk, którym akompaniował na fortepianie Patryk Matwiejczuk. Dodatkowo laureaci otrzymali wyjątkowe szaliki z akcentami stargardzkimi i ukraińskimi. Gadżety przygotowała firma World Sports Company, której szwalnia również znajduje się w naszym mieście. WSC to zdobywca tytułu Eksporter Roku 2020.

Zdjęcia: Paweł Bieg