Aktualności: Kultura

Bohater upamiętniony

18 maja 2023

W 79. rocznicę bitwy o Monte Cassino na grobie plutonowego Jana Magryna złożone zostały kwiaty i zapalono znicze. Żołnierz Armii Andersa jest pochowany na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Na tej nekropolii spoczywa także inny uczestnik tamtych walk – Roman Młodzieniak.

Za udział w tej bitwie saper Jan Magryn został odznaczony Krzyżem Monte Cassino, a także medalami przyznanymi przez armię brytyjską. Od 1981 r. spoczywa na starym cmentarzu w Stargardzie. Data prezentacji nowego pomnika bohatera nie była przypadkowa – 18 maja 1944 r. zakończyła się bitwa o Monte Cassino, uznawana za jedno z najcięższych i najważniejszych starć w trakcie II wojny światowej. O uhonorowanie Jana Magryna zabiegała stargardzianka Agnieszka Dawicka. Instytut Pamięci Narodowej sfinansował nowy nagrobek plutonowego.

W Stargardzie pamiętamy o bohaterach, uczestnikach ważnych wydarzeń historycznych. Pod koniec ubiegłego roku na grobach powstańców wielkopolskich na starym cmentarzu pojawiło się specjalne oznakowanie. Z kolei w 2021 r. na kamienicy przy ul. M. Konopnickiej 15 – budynku, w którym mieszkał – odsłonięto tablicę upamiętniającą westerplatczyka, ppor. Jana Wojtowicza, starszego legionistę walczącego u boku mjra Henryka Sucharskiego. Jego imię nosi również pobliski skwer między ul. M. Konopnickiej a ul. J. Piłsudskiego.

Zdjęcia: UM w Stargardzie