Aktualności: Sprawy urzędowe

Budujemy dla stargardzian

11 marca 2024

To już u nas stała tendencja – z roku na rok lista osób oczekujących na przydział mieszkania komunalnego maleje. Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego inwestuje w nowe lokale, a także remontuje istniejące. W efekcie oferta dla mieszkańców naszego miasta jest coraz lepsza. Mamy też specjalne rozwiązania m.in. dla dużych rodzin, osób z niepełnosprawnościami i seniorów.

– Jednym z głównych założeń naszego programu mieszkaniowego, który stworzyliśmy kilka lat temu, było skrócenie czasu oczekiwania na mieszkanie komunalne do maksymalnie 2-3 lat. W 2024 roku oddamy stargardzianom na wynajem tyle lokali, że ten cel praktycznie zostanie zrealizowany. Prawie gotowe są 33 zupełnie nowe mieszkania przy ul. J. Śniadeckiego. W tym roku kilkanaście kolejnych będzie kompleksowo wyremontowanych, a w planach jest już budowa następnych. Statystki najlepiej pokazują, że kolejka oczekujących na mieszkanie w Stargardzie jest coraz krótsza – mówi prezydent Rafał Zając.

Każdego roku Stargardzkie TBS tworzy listę osób uprawnionych do przydziału lokali komunalnych. W 2024 na swoje mieszkanie czeka 115 rodzin. Dla porównania: w 2022 roku na liście były 154 rodziny, a w 2023 – 131. Warto dodać, że liczba składanych wniosków od kilku lat jest na podobnym poziomie. – Dzięki środkom uzyskiwanym z Funduszu Dopłat mamy możliwość sukcesywnego modernizowania mieszkań pozostawianych przez dotychczasowych najemców. W tej sytuacji znacząco zmniejsza się okres oczekiwania na lokale komunalne. W 2023 roku propozycje mieszkań otrzymywały rodziny, które składały wnioski w 2022 r. Dodatkowo cały czas inwestujemy w nowe budynki, co również wpływa na dynamiczne zmniejszanie listy oczekujących – mówi Agata Kmieć-Łuciuk, prezes Stargardzkiego TBS.

Jeszcze w tym roku Spółka kompleksowo zmodernizuje kilkanaście lokali. Na ten cel zdobyliśmy ponad 1 800 000 zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego, a to aż 80% wartości inwestycji. Środki zewnętrzne z BGK pozwolą także na budowę kolejnych mieszkań na os. Lotnisko. Przy ul. J. Śniadeckiego sukcesywnie przybywa adresów – w 2020 roku powstał tam pierwszy budynek z 24 lokalami i żłobkiem. W sąsiedztwie prawie gotowy jest kolejny – z 33 mieszkaniami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku rozpocznie się tam budowa następnych 16 mieszkań dla stargardzian. Jednocześnie cały czas rozwijamy mieszkalnictwo wspomagane. Z programów wsparcia korzystają osoby o szczególnych potrzebach – m.in. seniorzy, OzN i młodzi ludzie opuszczający pieczę zastępczą.

Zdjęcie: Wojciech Jarosławski/Stargardzkie TBS/archiwum