Aktualności: Sprawy urzędowe

Budujemy obwodnicę

10 stycznia 2023

Ruszają prace nad przygotowaniem projektu trzeciego odcinka obwodnicy północnej miasta – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego. Ten element docelowo połączy się z wybudowanym już szlakiem od wiaduktu na ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej i fragmentem od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, którego budowa może ruszyć jeszcze w tym roku. Szykuje się prawdziwa drogowa rewolucja usprawniająca ruch w całym Stargardzie dzięki przeniesieniu jego sporej części poza miasto.

– Konsekwentnie kontynuujemy realizację naszego planu wyprowadzania tysięcy aut dziennie z centrum miasta. Alternatywna trasa na pewno będzie chętnie wykorzystywana przez stargardzian. Już dwa pierwsze odcinki dadzą wygodną opcję dla wyjazdów w kierunku Szczecina i Goleniowa i możliwość ominięcia centrum, a to dopiero początek – mówi prezydent Rafał Zając.

Docelowo obwodnica zacznie się na ul. Hanzeatyckiej – pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco. Projektowany teraz odcinek będzie miał ok. 650 m długości i jezdnię szeroką na 7 m. Dla wygody i bezpieczeństwa pieszych po obu stronach pojawią się chodniki. Inwestycja zakłada też budowę ścieżki dla rowerzystów, zatok autobusowych i przebudowę skrzyżowania ulic Hanzeatyckiej i Stralsundzkiej. Dokumentacja, której opracowanie już ruszyło, jest potrzebna do zdobycia dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. O to wsparcie będziemy mogli starać się najprawdopodobniej latem.

Dalej obwodnica przetnie ul. H. Wieniawskiego, ul. Usługową i pobiegnie aż do wiaduktu na ul. Składowej – budowa tej części ruszy po zakończeniu jego modernizacji. Te dwa elementy połączą się z prawie gotowym odcinkiem na ul. E. Orzeszkowej, który zostanie otwarty na przełomie stycznia i lutego. W przyszłości całość będzie włączona do fragmentu przygotowywanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, łączącego drogi krajowe nr 20 i 10.

Zdjęcie: Paweł Bieg/archiwum

Mapy: UM w Stargardzie