Aktualności: Sprawy urzędowe

Burzykowo po raz czwarty

18 marca 2024

Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza do udziału w ciekawej akcji poszukiwawczo-porządkowej. W najbliższą sobotę (23.03.) o 9:00 wszyscy ochotnicy po raz kolejny spotkają się na historycznym cmentarzu w Burzykowie. To nieistniejąca już wieś, która w latach 50. została zajęta przez żołnierzy Armii Czerwonej. W latach 90. tereny dawnego Burzykowa włączono w granice Stargardu.

Do akcji porządkowania dawnego cmentarza zaproszeni są wszyscy, którzy mają trochę wolnego czasu, energii do działania i są ciekawi naszej historycznej dzielnicy. Wybierając się na spotkanie, warto zabrać ze sobą rękawice robocze i w miarę możliwości proste narzędzia, które pomogą w pracy – np. szpadel, łom, sekator, itp. Udział w sobotniej (23.03.) akcji najlepiej wcześniej zgłosić do MAH – telefonicznie (91 578 38 35 wew. 36) lub w wiadomości prywatnej na facebookowym profilu muzeum.

MAH już czwarty raz organizuje akcję porządkowania nekropolii dawnej wsi. Cmentarz w Burzykowie powstał na przełomie XIX i XX wieku, a ostatnie pochówki mogły mieć miejsce nawet na początku lat 50. XX wieku. Jego pozostałości znajdują się dzisiaj na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. Od strony Stargardu do dawnego cmentarza najlepiej dotrzeć przez os. Lotnisko – wyjeżdżając z niego przez ul. J. Śniadeckiego. Następnie (po ok. 1,5 km drogi) trzeba skręcić w lewo w ul. Metalową, zjechać pierwszym zjazdem z ronda i dalej prosto do celu. Miejsce spotkania można też znaleźć, wpisując w mapę współrzędne – 53°16’08.6”N 14°58’19.6”E.

Zdjęcie: FB/MAH