Aktualności: Kultura

Cały świat w Bramie

29 marca 2019

Bajecznie kolorowe i wykonane z niezwykłą precyzją – takie właśnie są mandale, które można podziwiać na wystawie w Bramie Wałowej. Swoje prace zaprezentowały dwie artystki – Joanna „Jyoti” Szala i Katarzyna Szczurowska. Interesujące dzieła można oglądać do 21.04. (niedziela).

– Wydarzenia organizowane przez Bramę zaskakują różnorodnością. Zawsze jednak cechuje je wysoki poziom artystyczny. Przedstawione mandale są wyjątkowe i niepowtarzalne. Autorki preferują różne style. Dzięki temu poznajemy szeroki wachlarz możliwości, jakie daje tworzenie mandali. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia artystek, ale prace są naprawdę na najwyższym poziomie – mówi Ewa Sowa, zastępca Prezydenta Miasta.
Prace Joanny Szali można było podziwiać już podczas dwóch edycji ArtFestiwalu. Malarka używa pseudonimu „Jyoti”. To imię w języku hinduskim oznacza światło. Jak mówi artystka, jej największą inspiracją jest natura i sztuka etniczna. W swoich dziełach często umieszcza ptasie pióra.

Mandale są także największą pasją Katarzyny Szczurowskiej. Malarka długo szukała swojej drogi artystycznej. Dzięki tworzeniu tych obrazów przekazuje odbiorcom pozytywną energię i przedstawia własny świat.

Poza pracami artystek w czasie wernisażu można było obejrzeć także pokaz mody z butiku Babiniec. Beata Wasielewska, jego właścicielka, tworzy wyjątkowe projekty odzieży i biżuterii. Wykorzystuje ubrania z second handów, nadając im nowe życie. – Staramy się, aby podczas wydarzeń artystycznych poruszać wiele zmysłów. Może to być krótki recital lub właśnie pokaz mody. Chodzi o to, by odbiorcy spotkali się ze sztuką na różnych płaszczyznach – mówi Ludmiła Sabadini, Prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych „BRAMA”.

Mandala to rysunek na planie koła. Nazwa pochodzi z języka hinduskiego i oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Tworzenie i oglądanie mandali jest uważane za formę medytacji. Harmonia i doskonałość tych dzieł pozwala odzyskać równowagę wewnętrzną. Pierwsze mandale powstały w Indiach, a dziś symbol ten jest popularny na całym świecie.

Wystawę mandali można oglądać w Bramie Wałowej do 21.04. (niedziela). Kolejny wernisaż zaplanowany jest na 25.04. (czwartek). Tym razem swoje prace malarskie zaprezentuje Maciej Osmycki.

Zdjęcia: Dariusz Górski/e-stargard.pl