Aktualności: Edukacja

Centrum pełne robotów

21 lutego 2024

Szansę na zdobycie wartościowych umiejętności i praktyczną naukę jednego z najmłodszych i najbardziej rozwojowych zawodów w Polsce zyskali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego. W placówce pojawiły się nowoczesne roboty. Młodzi ludzie nauczą się obsługiwać i programować urządzenia o takiej samej konstrukcji jak te wykorzystywane w przemyśle.

– To kolejny ważny krok, który da młodym ludziom jeszcze większe możliwości. Inwestycja w zawody przyszłości w Stargardzie ma sens – coraz więcej firm działających w naszych parkach przemysłowych wdraża robotyzację i poszukuje wykwalifikowanych pracowników. Posiadanie takich umiejętności wiąże się także z szansą na otrzymanie wysokiego wynagrodzenia już na początku drogi zawodowej – mówi prezydent Rafał Zając.

W CKZ pojawiły się 4 roboty edukacyjne Astorino. Każdy z nich aż w 99% powstał w technologii druku 3D. Zostały wyprodukowane przez polską firmę ASTOR, której urządzenia są dystrybuowane przez japoński koncern Kawasaki Robotics. Z najnowszej pracowni CKZ skorzystają młodzi ludzie z Zespołu Szkół nr 1, którzy kształcą się w zawodzie technik robotyk. Po zakończeniu nauki zyskają umiejętności montażu, uruchamiania i obsługi urządzeń oraz systemów robotyki. Ten zawód funkcjonuje w Polsce dopiero od kilku lat, ale w związku z dynamicznym rozwojem automatyki i robotyki jest uznawany za przyszłościowy.

Najnowsza pracownia to świetne uzupełnienie stale powiększającej się oferty Centrum Kształcenia Zawodowego. Nauka w tej placówce opiera się na współpracy ze stargardzkimi szkołami zawodowymi. Uczniowie zdobywają tam praktyczne umiejętności w pracowniach: robotyki, mechatroniki, sterowników PLC, elektrycznej, elektronicznej, obrabiarek CNC, ręcznej i maszynowej obróbki metali lub drewna, montażu wyrobów z drewna, montażu urządzeń mechanicznych, spawalniczej, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i komputerowej. Młodzi ludzie mają też szansę na zdobycie certyfikatów potwierdzających specjalistyczną wiedzę. Więcej informacji o ofercie CKZ można znaleźć tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie