Strona głównaWpisyDziałania społeczneCiepło, coraz cieplej

Aktualności: Działania społeczne

Ciepło, coraz cieplej

12 kwietnia 2019

Już ponad 95% mieszkań w Stargardzie jest podłączonych do sieci ciepłej wody miejskiej. W ramach projektu prowadzonego od 2009 r. przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej do 126 budynków doprowadzona została woda, która nie wymaga podgrzewania. To nie tylko wygoda dla mieszkańców, ale także poprawa ich bezpieczeństwa.

Dzięki podłączeniu do sieci ciepłej wody miejskiej z mieszkań znikają piecyki gazowe. W każdym budynku węzeł cieplny ma moduł do podgrzania wody, która następnie trafia do poszczególnych lokali. Mieszkańcy nie muszą już korzystać z piecyków gazowych. Ich likwidacja to także zwiększenie bezpieczeństwa lokatorów. Nieszczelne i przestarzałe urządzenia mogą stanowić zagrożenie. Ciepła woda lecąca wprost z kranu to duży komfort dla użytkowników. Nowa instalacja znajduje się już w ponad 5000 mieszkań.
Sieć cieplną rozbudowuje się przede wszystkim w kierunku nowopowstających osiedli mieszkaniowych, np. przy ul. Łukasiewicza i ul. Hubala. W 2017 r. długość wykonanej sieci wyniosła 1 km, a rok później – już 2 km. Oprócz tworzenia nowych połączeń, PEC przeprowadza także modernizację istniejącej infrastruktury. Tak było m.in. w przypadku prac prowadzonych na ul. Węgierskiej.

W Stargardzie wykorzystujemy także ekologiczne ciepło geotermalne. Z każdym rokiem coraz więcej. W 2018 r. PEC w swojej działalności użył aż blisko 33,8% energii z wnętrza ziemi. To wzrost o ok. 25% w stosunku do roku 2017. Ciepło geotermalne jest zaliczane do źródeł odnawialnych. Wykorzystywanie go wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. Im większy udział ciepła z tych źródeł, tym mniejsza jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Koszty realizacji programu „Ciepła woda użytkowa” wyniosły do tej pory ponad 12 800 000 zł.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum