Aktualności: Edukacja

Czas do szkoły

1 września 2021

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Już jutro (2.09., czwartek) do miejskich podstawówek w Stargardzie pójdzie prawie 5600 uczniów. Dla 674 z nich to początek szkolnej przygody. Z kolei w miejskich przedszkolach i ich oddziałach będzie ponad 1500 dzieci. Przez całe lato we wszystkich placówkach przeprowadzono remonty i inwestycje. Tym razem pochłonęły prawie 3 000 000 zł.

– Przed nami nowy rok szkolny. Wszyscy – rodzice, uczniowie, nauczyciele – mamy nadzieję, że wreszcie powrócimy do normalności. Jednak wciąż trzeba być przygotowanym na ewentualne zmiany. Na barkach dyrektorów i nauczycieli spoczywa dziś wielka odpowiedzialność. Wszystkie trudności związane z pandemią to tylko jeden z elementów waszej codziennej pracy. Wyzwaniem jest prowadzenie edukacji w spokoju, poczuciu tolerancji i wzajemnym zrozumieniu, a także przekazywanie młodym ludziom najważniejszych wartości i szacunku do drugiego człowieka – mówi prezydent Rafał Zając.

Przed rozpoczęciem każdego roku szkolnego placówki są przygotowywane na powrót uczniów. Wakacyjne miesiące to czas remontów i inwestycji. We wrześniu młodzi ludzie mają do dyspozycji m.in. odnowione sale, łazienki, dodatkowy sprzęt i wyremontowane boiska oraz place zabaw.  – Zawsze staramy się jak najlepiej przygotować placówki do rozpoczęcia zajęć. Stworzyliśmy trwały fundusz remontowy, który jest co roku odnawiany. Aby przygotować szkoły i przedszkola na kolejne wyzwania, sięgaliśmy i wciąż sięgamy także po środki zewnętrzne – mówi prezydent Rafał Zając.

Od 2 września z dziećmi i młodzieżą ma pracować 661 nauczycieli oraz 168 zatrudnionych w administracji i obsłudze. – Na cały rozpoczynający się rok szkolny życzę wam realizacji zamierzonych celów i sukcesów nie tylko w nauczaniu, ale też w wychowywaniu dzieci i młodzieży. Miejcie również satysfakcję z codziennej pracy. Jestem przekonany, że dzięki temu poradzicie sobie z każdym kolejnym wyzwaniem  – dodaje prezydent Rafał Zając.

W rozpoczynającym się roku szkolnym wydatki Stargardu na oświatę i wychowanie wyniosą ponad 98 000 000 zł. Uczniowie będą uczęszczać do 11 szkół podstawowych. W naszym mieście młodzi artyści kształcą się także w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia. Swoje talenty i pasje rozwijają również w Młodzieżowym Domu Kultury.

Najmłodsze dzieci pójdą do 7 przedszkoli miejskich. W 2 z nich będzie działać łącznie 12 oddziałów integracyjnych. W naszym mieście jest również 14 przedszkoli niepublicznych na ponad 1000 miejsc i 3 niepubliczne szkoły podstawowe. Ich działalność częściowo finansuje miasto.

Początek następnych wakacji zaplanowano na 24.06.2022 r.

Zdjęcie: Paweł Bieg