Aktualności: Działania społeczne

Czerniakowe Abecadło – to dziecinnie proste

25 marca 2019

Badanie trwa kilka chwil, a może uratować życie i zdrowie. Uczniowie szkół w Stargardzie biorą udział w ogólnopolskiej akcji „Znamię! Znam je?”. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie to duża szansa na uniknięcie rozwoju nowotworu złośliwego. Niezależnie od wieku warto zapoznać się z Czerniakowym Abecadłem – to naprawdę proste.

Młodzi stargardzianie dowiadują się, jak rozpoznać niepokojące zmiany skórne. To wiedza przydatna zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom oraz opiekunom. Każdy powinien regularnie kontrolować stan pieprzyków, znamion i narośli. Organizatorzy akcji wyróżnili cechy charakterystyczne dla niebezpiecznych zmian skórnych. Jeżeli zauważymy u siebie jakąkolwiek z nich, należy udać się do lekarza:

A – asymetria,
B – poszarpane, nieregularne brzegi,
C – czerwony, czarny lub niejednolity kolor,
D – duży rozmiar, powyżej 6 mm,
E – ewolucja, postępujące zmiany w wyglądzie.
Badanie w gabinecie lekarskim jest szybkie, bezbolesne i bezinwazyjne. Dermatolog lub chirurg-onkolog ogląda znamiona z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. Lekarz może podjąć decyzję o konieczności wycięcia niepokojącej zmiany. To najskuteczniejsza forma ochrony przed chorobą.

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Usunięcie takiego znamienia w stopniu mało zaawansowanym pozwala na wyleczenie pond 80 % chorych. Ryzyko zachorowania na czerniaka zwiększa się u osób o jasnej karnacji, posiadających wiele znamion i przebarwień, narażonych na częste oparzenia słoneczne lub korzystających z solarium.

Organizatorem akcji „Znamię! Znam je?” i twórcą Czerniakowego Abecadła Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. W internecie dostępne są oficjalne filmy Akademii Czerniaka dotyczące profilaktyki. W kilku wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda. Szczegóły akcji na stronie www.akademiaczerniaka.pl.

Materiały: Studenckie Koło Naukowe Onkoma
Zdjęcie: printscreen z filmu Akademii Czerniaka