Aktualności: Kultura

Czołówka stargardzkiej kultury

17 marca 2023

Natalia Leszczyńska, ks. Janusz Posadzy, Michał Wiraszko, Chór Echo Arioso, Zbigniew Balcewicz oraz Kornelia Sadowska, Mikołaj Matysiak, Franciszek Figiel i Maciej Uchal – to laureaci nagród prezydenta Stargardu dla artystów, kreatorów i ambasadorów kultury za 2022 rok. Jak zwykle kilkunastu młodych ludzi dostało również roczne stypendia. Łączna suma wszystkich przekazanych czeków to niemal 60 000 zł.

Gala rozpoczęła się symboliczną minutą ciszy dla śp. Stanisława Bartniczaka i śp. Grzegorza Konopczyńskiego, laureatów nagród kulturalnych, którzy zmarli w 2022 r.

– Kultura to szalenie ważny obszar życia społecznego. Jej podstawą są oczywiście ludzie. To, z czego dzięki nim korzystamy, śmiało może być porównywane z tym, co oferują znacznie większe miasta. Mam ogromną wdzięczność do nominowanych, laureatów nagród, wyróżnień i stypendystów, ale także wszystkich innych, niezwykłych postaci. Ich zaangażowanie jest wielką wartością – mówi prezydent Rafał Zając.

Tradycyjnie już nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach: młody artysta, artysta/twórca, kreator kultury i ambasador kultury. Spora grupa utalentowanej młodzieży otrzymała także roczne stypendia. Podczas gali poznaliśmy też zdobywców nagrody okolicznościowej oraz tytułu mecenasa kultury.

MŁODY ARTYSTA

Kornelia Sadowska – od ponad 8 lat rozwija swój talent w Młodzieżowym Domu Kultury – śpiewa solo i w zespole Rupaki. W 2022 r. zajęła m.in. I miejsce w III Ogólnopolskim Festiwalu „Dźwięki Wolności” w Gdyni, gdzie zdobyła również nagrodę dla Osobowości Festiwalu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Polskiej „Zaśpiewane Latem” w Krakowie, i Grand Prix Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej „Let’s sing” w Warszawie.

Mikołaj Matysik – pianista, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie. Od najmłodszych lat bierze udział w konkursach pianistycznych na szczeblu regionalnym, międzyszkolnym, międzywojewódzkim i ogólnopolskim. W 2022 r. zdobył m.in. I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fortepianowym – Stargard, Choszczno, Goleniów. Gra również na organach podczas mszy świętych w kościele w Krąpielu.

Franciszek Figiel – uczeń III klasy kontrabasu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. W 2022 r. zajął m.in. I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowo-Kontrabasowym w Kowalewie Pomorskim i I miejsce w XXII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Malborku.

Maciej Uchal – uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Stargardzie. W 2022 r. zdobył I miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym uczniów szkół muzycznych I i II stopnia w Szczecinie. Jest stypendystą marszałka województwa zachodniopomorskiego, na swoim koncie ma udział w wielu koncertach i warsztatach.

ARTYSTA/TWÓRCA

Natalia Leszczyńska – graficzka, wychowanka Ryszarda Balonia, swój talent szlifuje w Młodzieżowym Domu Kultury. Wciąż doskonali umiejętności i poszukuje nowych rozwiązań technicznych w dziedzinie współczesnej grafiki. Prowadziła również warsztaty dla dzieci i młodzieży. W 2022 r. zdobyła m.in. dwie I nagrody w międzynarodowym konkursie „Primo Premio Grafica Italiana” – w kategorii STUDENTI i w kategorii STUDENTI – DIGITALE – EX LIBRIS, zakwalifikowała się również do wystawy w V Międzynarodowym Konkursie Ekslibrisu w Stambule.

KREATOR KULTURY

Ks. Janusz Posadzy – od 2016 r. proboszcz parafii pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie. Od samego początku zaangażowany w życie kulturalne miasta i całego regionu. Pozyskał środki na kompleksowy remont kolegiaty – Pomnika Historii. Współorganizator jubileuszu 730-lecia kolegiaty i licznych koncertów, które odbywały się w świątyni, m.in. w ramach Meisinger Music Festival i Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „SONI SPATIUM”. Ksiądz proboszcz ściśle współpracuje również z Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

AMBASADOR KULTURY

Michał Wiraszko – stargardzianin, muzyk, autor tekstów piosenek m.in. dla Krzysztofa Zalewskiego, Grzegorza Markowskiego, Ewy Farnej i Lady Pank. Frontman i współzałożyciel zespołu „Muchy”. W 2022 r. grupa Michała Wiraszki otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku rock/metal za płytę „Szaroróżowe”.

NAGRODA OKOLICZNOŚCIOWA

Chór Echo Arioso – działa w Stargardzie od 1972 r. Grupa koncertowała w całej Polsce, a także m.in. w Niemczech, we Francji i w Watykanie. W naszym mieście chór jest inicjatorem m.in. Stargardzkich Śpiewów Maryjnych oraz koncertów kolęd i pastorałek. W 2022 r. grupa otrzymała brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

NAGRODA SPECJALNA

Zdzisław Balcewicz – muzyk, pedagog, od 65 lat związany twórczo z Domem Kultury Kolejarza i Młodzieżowym Domem Kultury. Gra na akordeonie i saksofonie. Założyciel m.in. zespołu SAX RHYTM, muzyk Big Band Stargard i nauczyciel m.in. Grzegorza Grzyba i Cezarego Robaczewskiego.

STYPENDIUM

Natalia Leszczyńska

Alicja Kieliszek

Magdalena Pawelec

Alicja Bekiesz

Marcelina Gębicka

Agata Biryłko

Nailah Vitha

Patrycja Kucharzyk

Kornelia Sadowska

Adrianna Bąk

Eryka Wieleba

Paulina Pryciak

Piotr Korzeniowski

Zuzanna Szlachta

Nikola Szkodlarska

Dominika Lewandowska

Hanna Mielcarek

Mateusz Śliwa

MECENAS KULTURY

ATS Anna Stankiewicz – firma wielokrotnie wspierała organizację wydarzeń kulturalnych w Stargardzie, m.in. koncertu upamiętniającego Mariana Bęćkowskiego i „GrzyboGranie Music Festival”.

Powiększyła się również grupa mieszkańców naszego miasta, którzy mogą pochwalić się odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Takie wyróżnienie za osiągnięcia w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury otrzymali: ks. Jarosław Biryłko i ks. Janusz Posadzy. O przyznaniu odznak zdecydował minister kultury i dziedzictwa narodowego, a o wyróżnienia wnioskował prezydent Stargardu.

Tylko w 2022 r. z budżetu Stargardu na szeroko rozumianą kulturę popłynęło prawie 13 000 000 zł. – Inwestujemy zarówno w infrastrukturę, ale i w różne inicjatywy twórcze. Można wymienić remont stulecia kolegiaty – naszego Pomnika Historii, modernizację Książnicy Stargardzkiej i amfiteatru. Troską o dziedzictwo kulturowe jest przywrócenie blasku pierwszemu odcinkowi murów obronnych przy ul. Klasztornej. Stawiamy na możliwość prezentacji dorobku naszych lokalnych artystów i twórców. Bardzo dużo dzieje się też w obszarze wystaw prac plastycznych. Poza tym zbliżamy się do oddania mieszkańcom szlaku „Ocalić od zapomnienia”. W tym projekcie przez ciekawe miejsca i historie poprowadzą nasze historyczne, choć zupełnie nowe Gryfiki. Niedługo na ulice miasta wyjedzie też wyjątkowa, mobilna galeria sztuki. Przygotowujemy się również do budowy nowej siedziby Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z dużą salą koncertową, jakiej do tej pory nie było w Stargardzie – mówi prezydent Rafał Zając.

W czasie gali dla publiczności wystąpili: Nailah Vitha, Zespół Unleashed Cooperation (Patryk Rynkiewicz – trąbka, Patryk Matwiejczuk – fortepian, Flavio Gullotta – kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja, Krzysztof Kuśmierek – saksofonista i kompozytor, laureat nagrody prezydenta Stargardu za 2020 rok w kategorii artysta/twórca) oraz Paulina Nowicka i stargardzianka Agnieszka Borkowska, choreografki, tancerki i aktorki.

Zdjęcia: Paweł Bieg