Aktualności: Kultura

Cztery Pory Roku w muzeum

18 października 2019

Charakterystyczne światło i cień, grubo kładziona farba i specyficzny pędzel – Ernst Kolbe przedstawiał świat w niepowtarzalny sposób. Jego obrazy można teraz podziwiać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Na płótnach znalazły się zabytki Stargardu i okolic, a także morskie pejzaże.

Najnowsza wystawa czasowa w MAH przedstawia Pomorze ukazane w dziełach Ernsta Kolbego. Artysta urodził się w 1876 r. Dzieciństwo spędził w majątku Dalewo, uczył się także w stargardzkim gimnazjum. Z naszym miastem związany był również brat malarza, Albert Kolbe, który przez wiele lat pracował w administracji miejskiej. Ernst Kolbe zmarł w 1945 r., a jego twórczość do dziś jest ceniona – pojawia się w antykwariatach i szybko zasila kolejne prywatne kolekcje. Z jednego z takich właśnie zbiorów pochodzą obrazy, które można teraz oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Malarstwo Ernsta Kolbego wypełniają motywy Stargardu i okolic. Są charakterystyczne zabytki oraz krajobrazy. Zmieniające się pory roku dodają barw stałym elementom, wprawiając odbiorców w wyjątkowy nastrój. Nie brakuje szarości i czerni, ale spokojne kolory przełamuje głęboka czerwień, żółć, pomarańcz, a także odrobina błękitu. Pomorze w oczach E. Kolbego to również widoki typowo morskie – spienione fale, łodzie i wysokie klify.

Wystawę „Cztery Pory Roku. Pomorze w malarstwie Ernsta Kolbe” można oglądać do końca roku w budynku MAH przy Rynku Staromiejskim. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy). Posiadacze Stargardzkiej Karty Dużej Rodziny zapłacą odpowiednio – 2,5 zł i 1,5 zł, a osoby starsze ze Stargardzką Karta Seniora zapłacą za wstęp tylko 1,5 zł. MAH przy Rynku jest dostępne dla zwiedzających od wtorku do piątku 10:00-16:00, w sobotę 10:00-14:00 oraz w niedzielę 10:00-16:00.

Zdjęcia: MAH w Stargardzie