Aktualności: Sprawy urzędowe

Czuwają nad Stargardem

27 maja 2024

Ponad 11 000 zdarzeń, prawie 5000 interwencji, niemal 5600 kontroli, a do tego pogadanki, spotkania z mieszkańcami i udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i społecznych – Straż Miejska podsumowała swoją działalność w 2023. Raport z minionych 12 miesięcy jest przygotowywany każdego roku. Taką informację zawsze przyjmują radni Rady Miejskiej na jednej z sesji.

Od lat niezmienny pozostaje najczęstszy powód podejmowania interwencji przez strażników – czyli sprawy dotyczące bezpieczeństwa w komunikacji. Funkcjonariusze reagowali na zgłoszenia mieszkańców i realizowali własne czynności. Przyjmowali również sygnały od Policji. Do obowiązków strażników należała także współpraca m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wraz z pracownikami MOPS brali udział w regularnym monitoringu osób bezdomnych. Pilnowali też porządku podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, licznych imprez sportowych, świąt państwowych i wyborów parlamentarnych.

Straż Miejska działa również profilaktycznie. W 2023 roku funkcjonariusze przeprowadzili ponad 200 pogadanek w szkołach i przedszkolach. Uczyli bezpiecznego poruszania się po mieście, mówili o cyberprzemocy i tłumaczyli jak prawidłowo zachowywać się w sytuacji zagrożenia. Młodzi ludzie mogli też dowiedzieć się więcej o odpowiedzialności prawnej nieletnich. Każdego roku SM dba o edukację najmłodszych stargardzian, prowadząc zajęcia o różnej tematyce.

Strażnicy czuwają nad całym Stargardem. Miasto podzielone jest na 8 obszarów. W każdym z nich interwencje przeprowadza dwuosobowy patrol, który pracuje na dwie zmiany. Pierwsza rozpoczyna się o 7:00, a druga kończy o 22:00. Oprócz tego w niedziele i święta na ulicach Stargardu działa patrol interwencyjny. Od lat bez zmian pozostaje numer alarmowy, pod którym można zgłaszać najpilniejsze interwencje – 986. Inna opcja to wypełnienie internetowego formularza – dostępny tutaj albo osobista wizyta w siedzibie SM przy ul. Pierwszej Brygady 35. Jak co roku strażnicy przypominają również, że w razie zagrożenia życia należy od razu dzwonić pod numer 112.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum