Strona głównaWpisyInneCzyste Powietrze – są pieniądze dla stargardzian

Aktualności: Sprawy urzędowe

Czyste Powietrze – są pieniądze dla stargardzian

18 października 2019

Właściciele domów jednorodzinnych, a także osoby dopiero planujące budowę mogą otrzymać dofinansowanie m.in. do wymiany starych pieców i kotłów, docieplenia obiektów, wymiany okien i drzwi, a także montażu lub modernizacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Wszystko w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto poznać zasady projektu i złożyć wniosek.

Osoby, które zakwalifikują się do programu, otrzymają dotacje lub pożyczki. Wnioski mogą składać właściciele domów jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w budynkach jednorodzinnych. „Czyste Powietrze” jest także adresowane do posiadaczy zgody na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. Kwoty przyznawanych dofinansowań lub pożyczek są uzależnione m.in. wielkości planowanej inwestycji oraz wysokości miesięcznych dochodów na członka rodziny.

Wnioski przyjmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W naszym mieście regularnie organizowane są spotkania informacyjne, podczas których mieszkańcy mogą poznać szczegóły programu, a także zapisać się na szkolenie z wypełniania wniosków. Najbliższe spotkanie w ramach „Czystego Powietrza” zaplanowano na 27.11. (środa). Rozpocznie się ono o 17:00 w Stargardzkim Centrum Kultury, ul. J. Piłsudskiego 105, sala 108 (wejście od strony kina).

Wcześniej można także zapisać się na bezpłatne szkolenie z elektronicznego wypełniania wniosków, które odbędzie się 13.11. (środa) w Stargardzkim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (Dom Kultury Kolejarza, ul. Szczecińska 17). Zapisy przyjmowane są w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego. Jeżeli liczba chętnych będzie duża, planowane są kolejne terminy szkoleń. Więcej informacji można uzyskać podczas spotkania w SCK (środa, 27.11.).

Najważniejszym celem „Czystego Powietrza” jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki dociepleniu budynków poprawi się efektywność energetyczna – ciepło nie będzie „uciekać”, a koszty ogrzewania zmniejszą się. Projekt to także szansa na dofinansowanie dla osób, które planują wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz chcą wymienić instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Informacje na temat programu „Czyste Powietrze” można uzyskać na stronach internetowych:

https://wnioski.wfos.szczecin.pl/o-programie

https://www.gov.pl/web/srodowisko/czyste-powietrze

Program „Czyste Powietrze” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Udział w spotkaniach informacyjnych i warsztatach nie gwarantuje przyznania środków przez Zarząd WFOŚiGW w Szczecinie.