Aktualności: Biznes

Czysty biznes na forum

13 czerwca 2023

15-lecie firmy Radiometer w Stargardzie było okazją do zorganizowania spotkania pełnego praktycznej i wartościowej wiedzy. Rozmawiano o lokalnej przedsiębiorczości i wyzwaniach stojących przed przemysłem w naszym mieście. Sporo czasu poświęcono też aktualnym tematom ekorozwiązań i robotyki w firmach działających w Stargardzie. Była również okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji o dobrych praktykach pomagających radzić sobie z trudnościami w działalności.

– Bardzo często na spotkaniach z przedsiębiorcami podkreśla się, że w firmie najważniejsi są ludzie – zaangażowani, kompetentni, rozumiejący strategię i wizję miejsca, w którym pracują. To właśnie oni są podstawą rozwoju wszystkich organizacji, nie tylko w biznesie. W Stargardzie stawiamy na ludzi, tworząc dla nich coraz lepsze miejsce do pracy i życia. Patrząc na rozwój miasta wyraźnie widać, jak wiele zawdzięczamy firmom, które tutaj mają swoje siedziby. Z naszej strony oferujemy dobre warunki do prowadzenia biznesu, a efekty – między innymi w postaci miejsc pracy, stale przecież przybywających – mówią same za siebie. Dobrym przykładem jest Radiometer. Firma zaczynała od zatrudnienia kilkudziesięciu osób, a dzisiaj pracę ma tam blisko 1000 ludzi – mówi prezydent Rafał Zając.

Radiometer startował w Stargardzie w niewielkiej siedzibie przy ul. Podleśnej. Później podjęto decyzję o przeniesieniu się na teren Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. Pod koniec 2019 roku na ponad 20 000 m² firma otworzyła ogromny zakład produkcyjny i centrum dystrybucji. Dzięki sprzyjającym warunkom dla przedsiębiorców dystrybucja została przeniesiona z Danii do Stargardu. W fabryce produkowany jest sprzęt ceniony w badaniach diagnostycznych. Każdego dnia 1 000 000 próbek krwi na świecie testuje się za właśnie za pomocą analizatorów Radiometer.

– Proces naszego rozwoju w Stargardzie trwa nieprzerwanie od lat. Nadal zamierzamy to robić. Poza bardzo ważną produkcją, właśnie tutaj około 300 osób pracuje nad zapewnieniem technicznej obsługi naszych innych oddziałów na świecie. To inżynierowie jakości, specjaliści branży IT i zarządzający zasobami ludzkimi. Ten rozwój w Stargardzie był możliwy dzięki znakomitym warunkom, które nam tutaj stworzono – mówi Stefan Ljungberg, dyrektor zarządzający Radiometer w Stargardzie.

Konferencja Clean Business Mixer wypełniona była ciekawymi prezentacjami i dyskusjami. Pokazano m.in. jak wykorzystywane są roboty w firmie HydraSpecma w Stargardzie. To szwedzkie przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji komponentów hydraulicznych i montażu takich systemów w maszynach i urządzeniach. O tym, jak skutecznie korzystać z odnawialnych źródeł energii, rozmawiano w oparciu o doświadczenia spółki Eltwin. Firma w naszym mieście opracowuje, produkuje i sprzedaje komponenty elektryczne do automatyki. Uczestnicy forum dowiedzieli się także o działalności Nolato Stargard. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w montażu wyrobów medycznych, szlifowaniu i polerowaniu implantów, produkcji elementów z tworzyw sztucznych na wtryskarkach, a także jałowym i niejałowym rozlewie płynów. Pierwszy panel zakończyła prezentacja inkubatora dla nowych lokalnych firm, który jest właśnie tworzony przez Stargardzką Agencję Rozwoju Lokalnego.

W kolejnej części spotkania pokazano, że roboty z dużym powodzeniem są wykorzystywane również w produkcji prowadzonej w świętującej 15-lecie spółce Radiometer. Swoją działalność w Stargardzie pokazała też firma EcoReadyBath. Na co dzień dostarcza ona kompletne i w pełni wyposażone moduły prefabrykowanych łazienek dla hoteli, apartamentowców, domów senioralnych i akademików. Było również coś o eksporcie w skali makro. Ogromne doświadczenie w tym zakresie ma stargardzki Rarytas, działający tutaj od 63 lat, a dziś wysyłający swoje produkty do wielu krajów w Europie i na świecie.

Podczas Clean Business Mixer rozmawiano także o znaczeniu promocji w biznesie i o tym, jak reklamować się przy pomocy drona i aparatu. Pokazano także kolejny przykład korzystania z robotów w PPNT. Firma Andrenplast wykorzystuje je przy produkcji plastikowych komponentów m.in. do samochodów ciężarowych, autobusów i kosiarek. Uczestnicy forum posłuchali też o Miejskim planie adaptacji do zmian klimatu 2023-2050. Miasto opracowuje właśnie strategię uwzględniającą skutki tych zmian przy planowaniu inwestycji i dalszego rozwoju. Spotkanie było również okazją do dyskusji o ekorozwiązaniach stosowanych w PPNT i o tym, jak zrównoważony rozwój zmienia miasta. Całość zakończyła wycieczka, w czasie której pokazano, jak wygląda produkcja w firmie Radiometer.

Zdjęcia: UM w Stargardzie