Aktualności: Działania społeczne

Dają chwilę oddechu

31 marca 2023

Na mapie naszego miasta pojawił się kolejny punkt, w którym pomoc mogą dostać dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Stowarzyszenie „Godna Przyszłość” uruchomiło świetlicę. W tym kolorowym miejscu młodzi stargardzianie otrzymują profesjonalną opiekę, a ich rodzice mają szansę na odpoczynek.

Świetlica działa przy ul. Składowej 2a. Dzieci z niepełnosprawnościami korzystają tam z nowoczesnych metod terapii, ale również świetnie się bawią i spędzają czas z rówieśnikami. – Jestem pod wrażeniem metamorfozy, którą przeszło to miejsce. W Stargardzie mamy rozbudowany system wsparcia osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku, ale każdy kolejny zrealizowany projekt naprawdę cieszy. Dzięki temu rozszerzamy ofertę pomocy dla następnej grupy ludzi. Widać, że już dzieje się tutaj dużo, a jestem przekonany, że z czasem tych aktywności będzie jeszcze więcej – mówi prezydent Rafał Zając.

Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest również pomoc rodzicom. Dzięki zapewnieniu opieki dzieciom, zyskują oni szansę na chwilę odpoczynku, załatwienie swoich spraw i zatroszczenie się o własne zdrowie. „Godna Przyszłość” ma ambitne plany na dalszy rozwój. Członkowie Stowarzyszenia chcą również prowadzić działania edukacyjne, uruchomić wolontariat i realizować kolejne projekty wspierające dzieci z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Przy ul. Składowej 2a wcześniej funkcjonował Zespół Szkół Budowlano-Technicznych. Teraz w budynku należącym do miasta prowadzona jest szeroka działalność bardzo przydatna stargardzianom. Swoją siedzibę ma tam m.in. Regionalne Centrum Kryzysowe, które pomaga osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Przestrzeń do nauki, zabawy i terapii zyskali również podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu. W najbliższym czasie przy ul. Składowej 2a zostanie też uruchomiony punkt pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu, a także dla ich bliskich i członków rodzin.

Zdjęcia: UM w Stargardzie