Aktualności: Działania społeczne

Dbamy o wszystkich

24 czerwca 2021

W Stargardzie troszczymy się o mieszkańców ze szczególnymi potrzebami. Zastępca prezydenta Ewa Sowa spotkała się z członkami Zespołu Doradczego ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Poruszono tematy związane z funkcjonowaniem stargardzian w czasie pandemii, a także zaprezentowano najnowsze projekty, które realizuje miasto.

– Trudny czas pandemii nie zatrzymał naszego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Wręcz przeciwnie – prowadzimy zupełnie nowe działania, dzięki którym realnie pomagamy w codziennym życiu wielu stargardzianom. Staramy się również uwrażliwiać mieszkańców na sytuację drugiego człowieka. Zachęcam do wspierania bliskich, sąsiadów, znajomych – czasami wystarczy nawet krótka rozmowa czy drobna przysługa – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Podczas spotkania omówiono projekty realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Są jeszcze wolne miejsca zarówno dla chcących skorzystać z pomocy asystenta osobistego (4 miejsca dla dzieci do 16 lat), jak i opieki wytchnieniowej (5 miejsc). Szczegóły tutaj. MOPS rozpoczął także testowanie opasek z sygnałem SOS. Dla wszystkich stargardzian jest również dostępna bezpłatna aplikacja do wzywania pomocy. Więcej informacji tutaj.

W Stargardzie pojawi się także kolejne mieszkanie wspomagane w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy ul. M. Konopnickiej 23 wyremontowany zostanie przestronny lokal. Z mieszkania skorzystają zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i ich bliscy. Będzie można zostawić tam podopiecznego na krótki czas lub na całą dobę – np. w celu załatwienia różnych spraw albo odpoczynku. Szczegóły tutaj.

Spotkania z zespołami doradczymi zawsze są okazją do przedyskutowania nowych pomysłów i wprowadzenia następnych udogodnień. Członkowie są głosem mieszkańców o różnych potrzebach – osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko. Prezydent Rafał Zając od lat współpracuje także z Młodzieżowym Zespołem Doradczym. Z kolei o osoby starsze dbają członkowie Zespołu ds. Seniorów.

Zdjęcia: UM w Stargardzie