Aktualności: Sprawy urzędowe

Dbamy o zwierzęta

31 grudnia 2020

W Stargardzie od lat działa kompleksowy program opieki nad zwierzętami. Wsparcie otrzymują czworonogi poszkodowane w wypadkach, wolno żyjące koty oraz zwierzęta bezpańskie, które znajdują pomoc w schronisku w Kiczarowie. Właśnie podpisaliśmy umowę na zapewnienie w mieście przez kolejne 3 lata możliwości całodobowego zgłaszania problemów z dzikimi gatunkami.

Widząc na ulicy bezdomne zwierzę potrzebujące wsparcia można przez 24 godziny na dobę informować o tym Straż Miejską (tel. 986 i 91 577 50 90) lub Policję (tel. 997). W mieście zdarzają się też jednak goście z okolicznych lasów i łąk. Sarny, jelenie, bobry, dziki czy lisy są zagrożeniem przede wszystkim dla kierowców. Dzikie zwierzęta, które zabłądzą na miejskie ulice, nie mogą trafić do schroniska z psami i kotami. Bywa także, że potrzebują specjalistycznej pomocy weterynarza. Takie zdarzenie również trzeba zgłaszać do Straży Miejskiej i Policji.

Informacje o dzikich gatunkach w mieście przez całą dobę są przekazywane do firmy LARUS Michała Kudawskiego. Takie pogotowie zapewnia nie tylko transport i uwolnienie zwierząt w bezpiecznym miejscu, ale też pomoc weterynaryjną, a nawet rehabilitację. Michał Kudawski od lat zajmuje się dzikimi gatunkami, które z różnych powodów pojawiają się w Stargardzie. W 2018 r. odebrał 130 zwierząt, w ubiegłym roku było to już 151, a do końca września 2020 r. – 121.

W tym roku na realizację kompleksowego programu opieki nad zwierzętami miasto przeznaczyło prawie 650 000 zł. Wsparcie trafia m.in. do schroniska w Kiczarowie i stargardzkiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W ramach programu realizowane są też działania informacyjno-edukacyjne. Mieszkańcy są zachęcani do adopcji czworonogów ze schroniska. Jak pokazują statystyki, z roku na rok nowe domy w ten sposób znajduje coraz więcej psów i kotów.

Zdjęcie: pexels.com