Aktualności: Kultura

Dni Dziedzictwa z MAH

6 września 2023

We wrześniu obchodzimy XXXI Europejskie Dni Dziedzictwa. To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest szeroka promocja historii i kultury państw członkowskich. Z tej okazji Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Powiat Stargardzki przygotowali ciekawe propozycje. Będzie można m.in. udać się na wycieczkę zakonnym szlakiem i poznać muzeum od kuchni.

Pełny harmonogram wydarzeń znajduje się na plakacie. W niektórych przypadkach obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział we wszystkich propozycjach jest bezpłatny. Jednym z ciekawych punktów jest wykład „Chwile ulotne…” (7 i 14.09.), którego tematem będzie historia i sposoby wykorzystywania tytoniu na terenie Stargardu od XVII w. do współczesności. W tym spotkaniu mogą wziąć udział osoby od 16 roku życia. Więcej informacji i zapisy pod nr tel. 91 578 38 35 wew. 39.

Kolejny raz będzie można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Tym razem Powiat Stargardzki zaprasza na zakonny szlak. 23.09. (sobota) uczestnicy odwiedzą Warszyn, Marianowo, Pęzino i Suchań. Na tę wycieczkę trzeba zapisać się telefonicznie między 18 a 20.09. (poniedziałek, wtorek, środa) – tel. 91 480 49 13.

Sobota (23.09.) to również okazja do zobaczenia „Królowej Świata w pełnej krasie”. Na nocne zwiedzanie kolegiaty nie trzeba się zapisywać, ale na pewno warto wziąć w tym udział. Następna propozycja powinna spodobać się wszystkim, których zawsze interesuje to, czego na co dzień nie widać. Uczestnicy zwiedzania „Muzeum od kuchni” zajrzą w miejsca zwykle niedostępne. Będzie też można wypytać muzealników o tajniki ich pracy. Tę atrakcję zaplanowano na piątek (29.09.). Zapisy pod nr tel. 91 578 38 35 wew. 39.

Na zakończenie miesiąca i stargardzkich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa MAH zaprasza do zwiedzania piwnic tzw. kwartału IX, czyli dzisiejszej Galerii Starówka. Ciekawostki związane z badaniami archeologicznymi, historie o dawnym Stargardzie i jego mieszkańcach – to wszystko do zobaczenia i wysłuchania dla uczestników powyżej 13 lat. Zapisy – tel. 91 578 38 35 wew. 39.

Warto też na bieżąco śledzić facebookowy profil MAH, gdzie zawsze są aktualne informacje i zaproszenia do udziału w różnych ciekawych projektach.