Aktualności: Sport

Dni Stargardu – weekend pełny wrażeń

19 czerwca 2023

Za nami 3 pierwsze dni wielkiego święta miasta. Było muzycznie, sportowo i historycznie – a to wszystko z naprawdę dużymi emocjami. Podsumowujemy dotychczasową zabawę, ale nie zwalniamy tempa. Już za kilka dni ruszy Stargard Festiwal ’23, czyli 8 koncertów i kilkanaście godzin muzyki na żywo w najlepszym wydaniu. Będzie też coś dla fanów historii, sportu i turystyki.

Tegoroczne Dni Stargardu rozpoczęły się wyjątkowym koncertem. Stargardzkie Centrum Kultury świętowało 40-lecie. Na scenie kilkudziesięciu artystów zaprezentowało bogaty repertuar – można było posłuchać utworów sprzed lat, jak i najnowszych hitów. Organizatorzy przygotowali program, w którym przedstawiona została muzyczna historia SCK. Nie zabrakło anegdot i ciekawostek – przez 40 lat działo się tam naprawdę dużo. Widzów miło zaskoczyło m.in. specjalne wydanie „Gazety Stargardzkiej”.

Sobotę zdominowały sportowe aktywności, które tylko chwilowo przerwały opady. Tradycyjnie już na jeden dzień ul. Szczecińska zmieniła się w miejsce pokazów, biegów, przemarszów i parady. Na ulicy stanęła również scena, gdzie nagrody otrzymywali zwycięzcy zawodów zorganizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dużo działo się też w hali OSiR. Tam Marcin Gortat wraz z młodymi stargardzianami trenował koszykówkę. Ci, którym zawsze mało ruchu, przez cały dzień korzystali ze wszystkich atrakcji AquaStar – z okazji dni miasta wstęp do obiektu kosztował tylko 1 zł. Nie tylko fanów sportu zachwyciła Parada Motocyklistów. Ich pojazdy zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród osób w każdym wieku.

Niedzielne przedpołudnie aktywnie wykorzystali miłośnicy dwóch kółek. Warto wiedzieć, że uczestnicy rajdu wspólnie kręcili kilometry dla Stargardu w ramach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski, a później świetnie bawili się na festynie. Indywidualnie także można dodać coś od siebie – liczy się każda odległość. Kilometry zbieramy do końca czerwca. Więcej informacji tutaj. Z kolei ci, którzy po sportowej sobocie woleli zrelaksować się przy filmie, mogli skorzystać z oferty kina SCK. Bilety na specjalne seanse kosztowały tylko 1 zł.

Również w niedzielę na Rynku Staromiejskim rozpoczęło się wydarzenie, którego jeszcze w naszym mieście nie było. W Stargardzkim Korowodzie Dziejów poszły ważne postacie związane z 780-letnimi dziejami naszego miasta. Była m.in. królowa Luiza, św. Jan Chrzciciel, hetman Stefan Czarniecki, książę Barnim I, David Gilly, Helena Żybułtowska, Peter Grüning i zupełnie współczesne postacie. Do tego nutka tajemnicy, dużo wiedzy i magiczna podróż w przeszłość w wykonaniu pasjonatów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W pochodzie licznie wzięli udział także mieszkańcy, którym wyjątkowo spodobała się historia dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Na zakończenie pierwszego weekendu Dni Stargardu – rozpoczęcie wakacji. Tym razem motoryzacyjne perełki z Klasycznego Stargardu pojawiły się na Park&Ride przy ul. Barnima. Ponad 300 samochodów sprzed kilkudziesięciu lat zachwycało obserwatorów, a ich właściciele chętnie dzielili się ciekawostkami związanymi ze swoją nietypową pasją. Wśród pięknie utrzymanych Syren, Fiatów, Mercedesów i VW, duże zainteresowanie wzbudził m.in. karawan – Żuk A06 z 1972 r. Na uczestników imprezy czekały liczne niespodzianki i nagrody, a przede wszystkim – niezapomniane wrażenia.

To były naprawdę bardzo intensywne 3 dni. Teraz mamy chwilę na odpoczynek, ale zabawa jeszcze się nie skończyła. Już w piątek (23.06.) o 19:00 na scenie przy amfiteatrze pojawią się pierwsi artyści Stargard Festiwal ’23. Cały czas można kupować bilety na tę imprezę. Są dostępne online – na www.sck.stargard.pl albo w kasie kina SCK (czynna codziennie od 11:00). Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca za wstęp na każdy dzień zapłacą 1 zł. Oferta dla pozostałych jest również atrakcyjna – tylko 60 zł za cały dzień koncertowy. Warto się wybrać, bo w tegorocznej odsłonie SF ’23 wystąpią: Fisz Emade Tworzywo, Kult, duet KARAŚ/ROGUCKI, Rubens, Mery Spolsky, Kayah, Patrycja Markowska i Sylwia Grzeszczak. W następny weekend (24-25.06.) czeka nas jeszcze świetna, historyczna zabawa podczas Festynu „W krainie Gryfa”. Będzie też coś dla miłośników turystyki – zwiedzanie Stargardu z prezydentem Rafałem Zającem w roli przewodnika. Wszystkie szczegóły są na stronie www.stargard.eu.

Przypominamy, że podczas drugiego weekendu Dni Stargardu (24 i 25.06., sobota i niedziela) przejazdy autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji będą bezpłatne. Trzeba tylko pamiętać, że ta zasada obowiązuje wyłącznie w strefie A (teren miasta).

Zdjęcia: Paweł Bieg