Aktualności: Kultura

Dni Stargardu z Gryfem

24 czerwca 2024

Spacerowicze, którzy w weekend przypadkiem znaleźli się w Parku Piastowskim, mogli odnieść wrażenie, że teren przy Bastei zamienił się w plan historycznego filmu. Ci, którzy doskonale wiedzieli, co się dzieje, świetnie bawili się w klimacie sprzed setek lat. Były atrakcje dla małych i dużych, a to wszystko ze szczyptą ciekawej wiedzy.

Za nami historyczna odsłona Dni Stargardu, czyli festyn „W krainie Gryfa”. Muzeum Archeologiczno-Historyczne jak zawsze zadbało o każdy detal tego wydarzenia. Na terenie zielonym przy Bastei powstało prawdziwe średniowieczne miasteczko. Był obóz muszkieterów, stanowiska dawnych rzemieślników, a nawet tajemnicza pracownia prawdziwego alchemika. O świetny nastrój zadbał Błazen Jajosz, który zachęcał odwiedzających do wspólnej zabawy.

Punktem kulminacyjnym obu dni festynu była inscenizacja bitwy przed Bramą Pyrzycką. Dodatkowo przez cały weekend wszyscy chętni mogli zwiedzić Basteję za symboliczną złotówkę. W tym roku dni miasta historycznie świętowaliśmy również podczas Stargardzkiego Korowodu Dziejów – relacja do zobaczenia tutaj.

Zdjęcia: Roman Budzowski