Aktualności: Sprawy urzędowe

Do lekarza przez telefon

12 marca 2020

Niezależnie od trwającej epidemii koronawirusa wiele osób potrzebuje wizyty u lekarza. Aby ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia, zdobycie recepty, zwolnienia albo porady lekarskiej odbywa się na nowych zasadach. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, żeby świadczenia były udzielane przez telefon. Wystarczy zadzwonić do swojej przychodni.

Każdemu pacjentowi, również bez objawów infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza, najpierw udzielana jest teleporada. Pacjenci są umawiani na wizyty w przychodniach POZ tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. W takim przypadku przez telefon zostaną poinformowani o konkretnej godzinie wizyty.

Telefonicznie można:

– zamówić receptę na wszystkie leki, w tym leki stałe,

– otrzymać zwolnienie lekarskie,

– skorzystać z konsultacji medycznej.

Szczegółowe informacje są udzielane telefonicznie w przychodniach, w których przyjmuje nasz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli potrzebujemy pomocy po godzinach pracy POZ, należy zadzwonić do placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Stargardzie działa ona przy szpitalu: tel. 91 578 92 96.

Dodatkowo podczas rozmowy telefonicznej rejestracja ma przeprowadzać ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem.

W razie kontaktu z osobą mającą objawy zarażenia koronawirusem (gorączka, kaszel, duszności) lub osobami, które przyjechały zza granicy należy jak najszybciej skontaktować się z Państwową Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Stargardzie – tel. 694 439 839 lub zgłosić się na izbę przyjęć oddziału zakaźnego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej 4 w Szczecinie – tel. 91 813 94 41.

Ważne:

– uczniowie powinni zostać w domach – więcej piszemy o tym tutaj,

– sprawy urzędowe warto załatwiać telefonicznie i e-mailowo – jak to zrobić, wyjaśniamy tutaj,

– w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem wystarczy zadzwonić do sanepidu. Wtedy zostaniemy objęci odpowiednią opieką – szczegóły są tutaj.

 Zdjęcie: pexels.com