Aktualności: Sprawy urzędowe

Dołącz do żołnierzy i oddaj krew

4 września 2020

2. Stargardzki Batalion Saperów i Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Saper” Stargard organizują akcję krwiodawstwa. Wezmą w niej udział żołnierze i chętni mieszkańcy. Tym bezcennym płynem będzie można podzielić się we wtorek (8.09.) od 9:00 do 13:00 w Klubie Żołnierskim w Czerwonych Koszarach (ul. Zwycięzców 1).

W związku z trwającą pandemią koronawirusa zmniejszyła się liczba dawców w całej Polsce. Służby medyczne apelują o oddawanie krwi – zapasy tego bezcennego płynu szybko się kończą, a muszą być uzupełniane na bieżąco. To jeden z najważniejszych leków wykorzystywanych w medycynie. Warto wiedzieć, że przy zachowaniu kilku prostych zasad krwiodawstwo nadal jest bezpieczne, tak jak przed pandemią.

Krew może oddać zdrowa, pełnoletnia osoba. Jednorazowo od dawcy pobiera się około 450 ml płynu. Kobiety mogą brać udział w takich akcjach minimum co 3 miesiące, a mężczyźni co 2. Krwiodawstwo nie musi być jednak regularne. Krwią można podzielić się jednorazowo, kilkukrotnie z większymi przerwami albo systematycznie.