Aktualności: Edukacja

Ferie czas start!

15 stycznia 2024

Zaczęło się – dwa tygodnie beztroskiego wypoczynku, ale też czas na spotkania z przyjaciółmi, realizację pasji i udział w ciekawych zajęciach. Podczas ferii zimowych w Stargardzie będzie się działo. Są propozycje dla najmłodszych, ale też dla nieco starszych. Sport, poznawanie świata nauki, historyczne ciekawostki, zabawy plastyczne i dużo, dużo więcej. Jest w czym wybierać, a na niektóre zajęcia nie trzeba się wcześniej zapisywać. To z pewnością ucieszy zwłaszcza niezdecydowanych albo tych, którym nagle zmieniły się plany.

Już sześciolatki mogą wziąć udział w ciekawych zajęciach w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. W poniedziałek i środę (15 i 17.01.) swoje tajemnice zdradzi „Świat w pocztówce zaklęty”. W MAH na Rynku Staromiejskim czeka najnowsza wystawa, ale muzealnicy szykują też pocztówkowe zajęcia praktyczne. Z kolei we wtorki i czwartki (16, 18, 23, 25.01.) będzie można pobawić się w glinie i zdobyć trochę historycznej wiedzy. Po zajęciach koniecznie trzeba zabrać do domu własnoręcznie wykonane naczynie i pochwalić się bliskim. Kto wie, może to okazja do odkrycia nowej, twórczej pasji. Ostatnia propozycja MAH na ferie ma tajemniczą, ale też wiele obiecującą nazwę. „Chodź, opowiem ci historię” to warsztaty historyczno-artystyczne z wykorzystaniem specjalnej edukacyjnej książeczki. W programie wiele ciekawych zadań do wykonania. Te aktywności odbędą się w Bastei (Park Piastowski) w piątki (19, 26.01.).

Wszystkie zajęcia w MAH rozpoczną się o 11:00. Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca zapłacą tylko 7 zł za wejściówkę. Pozostali – 10 zł. Bilety będą do kupienia w kasie bezpośrednio przed warsztatami. Większe grupy mogą umówić się na indywidualny termin – wystarczy zadzwonić pod nr tel. 91 578 38 35.

W ferie w Stargardzie poszaleją wszyscy ci, którzy uwielbiają aktywnie spędzać wolny czas. Przez całe dwa tygodnie lodowisko będzie czynne codziennie od 10:00 do 21:00. Nowość przygotował Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wciąż można się zapisać na zajęcia nurkowania z doświadczonymi instruktorami. W programie wiedza teoretyczna, nauka snoorkowania i nurkowania w basenie, a poza tym pizza, saunowanie i mnóstwo dobrej zabawy. Ta propozycja będzie najlepsza dla dzieci w wieku 9-14 lat. Nurkowe ferie zaplanowano na poniedziałki (15 i 22.01.) i wtorki (16 i 23.01.). Zapisy są prowadzone w recepcji AquaStar (ul. Szczecińska 35).

Latem te zajęcia bardzo spodobały się młodym stargardzianom, a przed nami kolejna, tym razem zimowa odsłona wyjątkowych półkolonii. Stargardzkie Centrum Nauki FILARY i AquaStar zapraszają do udziału w najnowszej edycji Akademii Sportowo-Naukowej. To coś więcej niż typowa półkolonia. Uczestnicy łączą kreatywną zabawę, zdobywanie nowej wiedzy i aktywność fizyczną. W planach zimowej edycji znalazły się m.in. zajęcia sportowe ze Spójnią i Błękitnymi, wizyta na lodowisku, specjalne warsztaty naukowe w FILARACH i seans w kinie Stargardzkiego Centrum Kultury. Zapisy są prowadzone telefonicznie – 512 281 857 lub 786 905 760 albo online – wystarczy kliknąć tutaj. Można też osobiście przyjść do recepcji AquaStar (ul. Szczecińska 35).

FILARY mają także ofertę dla tych, którzy wolą krótsze formy zimowego wypoczynku. Feryjne Wtorki w SCN to doskonale znana propozycja, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem. Tym razem młodzi ludzie m.in. pobawią się drukiem 3D, wezmą udział w warsztatach LEGO, a nawet wybiją własne monety. Bilety są już dostępne – online albo w kasie SCN. O szczegóły tych zajęć można dopytać telefonicznie – 786 905 760 albo poczytać więcej tutaj.

Bezpłatne zajęcia dla młodych ludzi szykuje z kolei Książnica Stargardzka. Dużo będzie się działo w Pracowni Kreatywności. W planach m.in. świętowanie Dnia Wszystkich Fajnych, Dnia Wiedzy o Pingwinach i Dnia Popcornu. Zajęcia potrwają od 11:00 do 14:00. Początek w środę (17.01.). Coś ciekawego zaplanowali także bibliotekarze z filii. Warto zajrzeć na facebookowy profil Książnicy, gdzie są wszystkie szczegóły.

Ciekawie – jak zawsze – zapowiadają się też półkolonie w Młodzieżowym Domu Kultury. Warsztaty w FILARACH, zabawy sensoryczne, basen, nauka pierwszej pomocy, ognisko i przejażdżki bryczką – to tylko niektóre atrakcje. Bogaty program zapewni także Stowarzyszenie „Potrzebny Dom”, które od lat organizuje zimowy wypoczynek dla dzieci głównie z os. Lotnisko. Zajęcia są bezpłatne. Co roku dofinansowujemy je z budżetu miasta.

Będzie się działo także w miejskich szkołach podstawowych. Dzieci z Piątki potrenują z ekipą Spójni. Bogaty jest program zajęć w Szkole Podstawowej nr 2. Warsztaty z rękodzieła, seanse kinowe, aktywności na świeżym powietrzu, zabawy w Muzeum Archeologiczno-Historycznym – to tylko niektóre propozycje. Coś ciekawego dla młodych ludzi przygotowali również pedagodzy z Czwórki. Dzieci wezmą udział w zajęciach plastycznych, sportowych, a także nauczą się podstaw udzielania pierwszej pomocy.

Ci, którzy już są zapisani na półkolonie, z pewnością nie mogą się już doczekać. Z kolei ci, którzy nie mają planów, mają jeszcze czas na poznanie wszystkich pozostałych propozycji i wybór czegoś dla siebie. Jedno jest pewne – w Stargardzie zawsze dzieje się coś ciekawego. Podczas każdych ferii i wakacji potwierdzają to setki młodych ludzi korzystających z oferty przygotowanej specjalnie dla nich.

Zdjęcie: SCN FILARY