Aktualności: Kultura

FILARY – SCN już od września

23 lipca 2021

Za 2 miesiące ma zostać otwarte Stargardzkie Centrum Nauki – pierwsze takie miejsce w naszym mieście. W klimatycznej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 21 znajdziemy interaktywną wystawę z interesującymi eksponatami. Całość będzie skierowana przede wszystkim do uczniów podstawówek, ale wiadomo już, że w ofercie SCN coś dla siebie znajdą stargardzianie w każdym wieku.

– Warto mierzyć wysoko i realizować ambitne plany. Już teraz jestem zachwycony Stargardzkim Centrum Nauki FILARY, a najlepsze przecież dopiero przed nami. Za chwilę stargardzianie będą mogli zobaczyć to wszystko na własne oczy. Mam ogromną nadzieję, że podzielą mój zachwyt. Wspólnymi siłami miasta i Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego zrealizowaliśmy wyjątkowy projekt. Teraz trzeba już tylko czekać na moment, w którym te wszystkie sale wypełnią odwiedzający, ludzie głodni wiedzy, nauki, historii, ale również doskonałej zabawy. Na pewno zadba o to kreatywna, świeża kadra SCN, pełna zapału, szykująca wiele niespodzianek – mówi prezydent Rafał Zając.

Inwestycja na Starówce jest już w zasadzie ukończona. Teraz cztery kondygnacje zaczynają się wypełniać eksponatami i dekoracjami. Zamawiane są jeszcze meble, niedługo instalowane będą biletomaty, a wyposażenie zyska też sklepik. – Czeka nas jeszcze mnóstwo pracy, ale jesteśmy przekonani, że pierwsze wizyty pilotażowe rozpoczniemy już ze startem roku szkolnego, a pod koniec września otworzymy SCN dla zwiedzających – mówi Ernest Warych, kierownik SCN.

Eksponaty w Stargardzkim Centrum Nauki dotyczące głównie nauk ścisłych będą ujęte w fabułę nawiązującą do średniowiecznej historii Stargardu. Dzięki takiemu zabiegowi zwiedzający nie tylko zrozumieją prawa, według których funkcjonuje nasz świat, ale też poznają wiele ciekawostek z życia swoich przodków. Na ostatnim piętrze natomiast skupiono się na innowacyjnych technologiach. Tam będą się również odbywać warsztaty i spotkania z ludźmi ze świata nauki.

FILARY – czyli nazwa Stargardzkiego Centrum Nauki – nie jest przypadkowa. – To punkt wspólny między fabułą wieków średnich, naukowymi eksponatami i innowacyjnością, z jaką będą stykać się nasi odwiedzający. Wszystkie te trzy wartości będą jednakowo ważne dla istnienia SCN. Historia, nauka i innowacje – to filary jego funkcjonowania. W ten sposób znaleźliśmy idealną nazwę własną: FILARY. Dzięki niej centrum wyróżni się pośród podobnych placówek, będzie kojarzone z nowoczesnością i otwartością. FILARY nawiązują też do unikatowej architektury kamienicy – mówi Małgorzata Kowcun, specjalistka od marketingu SCN.

Już dziś wiadomo, że jedną z ofert dodatkowych FILARÓW ma być możliwość organizowania tam urodzin. Niedługo ruszy rekrutacja kadry do SCN. Na jesień planowany jest Festyn Naukowy, który zainauguruje działalność FILARÓW. Warto zajrzeć na www.scn-filary.pl oraz Facebooka Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY.

Stargardzkie Centrum Nauki będzie działać w odtworzonej kamienicy. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wartość całej inwestycji to prawie około 12 500 000 zł. Na ten cel pozyskano 4 000 000 zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Zdjęcia: Paweł Bieg