Aktualności: Kultura

FILARY się otwierają

27 września 2021

4 piętra, 1000 m2 powierzchni, najnowocześniejsze eksponaty zachęcające do zdobywania wiedzy, połączenie historii ze współczesnością i świetni edukatorzy – Stargardzkie Centrum Nauki FILARY jest już gotowe. To idealne miejsce do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu zarówno przez mieszkańców miasta, ale i gości w każdym wieku. SCN mieści się w odbudowanej, klimatycznej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 21, która świeci już pełnym blaskiem – zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

– W przestrzeni miasta pojawił się obiekt, który wyraźnie podnosi jej jakość. Wykonaliśmy kolejny duży krok do poprawy standardu życia w Stargardzie. To następna ciekawa propozycja dla mieszkańców. Stargardzkie Centrum Nauki dołącza do mapy, na której jest już m.in. Orkiestra Camerata, przebudowywana książnica czy basen – również tuż przed otwarciem. Jestem przekonany, że FILARY rozbudzą w zwiedzających ciekawość świata i zachęcą do zdobywania wiedzy z historii, nauk przyrodniczych i nauk ścisłych. Dziękuję wszystkim, którzy mają swój udział w powstaniu i uruchomieniu SCN – od koncepcji, przez wykonanie, aż po wypełnienie tej przestrzeni działaniem – mówi prezydent Rafał Zając.

Na 4 kondygnacjach znalazło się 55 interaktywnych eksponatów. Na początku w dziale Kupcy zwiedzający poznają źródło potęgi dawnego Stargardu, czyli handel zbożem. Nauczą się także m.in. czytać mapy i wytyczać szlaki transportowe po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii. Kolejne piętro to Życie miasta, gdzie na odkrycie czekają tajniki inżynierii dawnych i obecnych czasów. Dalej zwiedzający przechodzą do działu Do broni, na mury! – a tu zasady fizyki podane w przyjemny i atrakcyjny sposób oraz gry logiczne. Na najwyższym piętrze znaleźli się z kolei Innowatorzy – nowoczesne technologie, logistyka, symulatory i dużo więcej.

FILARY to nie tylko eksponaty. To również moc atrakcji – spotkania z ciekawymi ludźmi, doświadczenia chemiczne, prelekcje, zajęcia pozalekcyjne i warsztaty. Chętni będą mogli zorganizować tu urodziny i inne imprezy okolicznościowe. Zapowiedziano także zwiedzanie dla dorosłych. SCN jest miejscem dla każdego, kto ma w sobie ciekawość świata i chce wiedzieć więcej o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Już jutro (wtorek, 28.09.) pierwsi stargardzianie rozpoczną zwiedzanie pilotażowe. Będą mogli przetestować to miejsce jeszcze przed pełnym otwarciem FILARÓW dla wszystkich – zaplanowanym na 15.10. (piątek). Normalny bilet wstępu będzie kosztował 20 zł, ulgowy – 15 zł, a dla seniora 10 zł. Mniej zapłacą też posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca – 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). To tylko jedna z wielu korzyści SKM. Informacje jak i gdzie ją wyrobić są tutaj.

SCN mieści się w odbudowanej kamienicy. Obiekt został odtworzony z ogromną dbałością o detale – zarówno elewacja, jak i wnętrza zachwycają odzyskanymi oryginalnymi dekoracjami sztukatorskimi. Okna i drzwi wykonano na wzór zabytkowych, a tam, gdzie było to możliwe, zostały poddane renowacji. Rewitalizację kamienicy prowadziło Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Cały projekt wraz z wyposażeniem FILARÓW kosztował około 12 500 000 zł. Na ten cel pozyskaliśmy 4 000 000 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Zdjęcia: Paweł Bieg