Aktualności: Kultura

FILARY – zobacz, dotknij, poczuj

13 października 2021

Już w najbliższy piątek (15.10.) Stargardzkie Centrum Nauki otworzy się dla wszystkich. Wcześniej obiekt zwiedziły grupy testowe. Teraz z licznych atrakcji skorzystają ci, którzy chcą poznać przeszłość, nauczyć się czegoś nowego, a nawet zajrzeć w przyszłość. Coś dla siebie znajdą osoby w każdym wieku. Warto przy okazji dokładnie obejrzeć wyjątkową siedzibę SCN – odbudowaną, klimatyczną kamienicę przy ul. Bolesława Chrobrego 21.

Zwiedzający mają do dyspozycji 55 interaktywnych eksponatów na 4 piętrach. To w sumie aż 1000 m2 wypełnionych historią, nauką i innowacjami. Całość została podzielona na 4 działy. Zabawę zaczynamy od Kupców, gdzie zwiedzający poznają źródło potęgi dawnego Stargardu, czyli handel zbożem. Nauczą się także m.in. czytać mapy i wytyczać szlaki transportowe po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii. Kolejne piętro to Życie miasta – tu na odkrycie czekają tajniki inżynierii dawnych i obecnych czasów. Dalej przechodzimy do działu Do broni, na mury! – gdzie zasady fizyki podane są w przyjemny i atrakcyjny sposób, a na zwiedzających czekają gry logiczne. Na najwyższym piętrze znaleźli się z kolei Innowatorzy – nowoczesne technologie, logistyka, symulatory i dużo więcej.

Cennik jest na grafice. Trzeba pamiętać, żeby koniecznie zabrać do FILARÓW Stargardzką Kartę Mieszkańca. Jej posiadacze skorzystają ze zniżek – za bilet normalny zapłacą 15 zł, a za ulgowy – 10 zł. To tylko jedna z wielu korzyści SKM. Informacje jak i gdzie ją wyrobić są tutaj.

FILARY mieszczą się w odbudowanej kamienicy. To wyjątkowy projekt wykonany z dbałością o detale historyczne – podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na oryginalną posadzkę i sztukaterię. Obiekt komfortowo zwiedzą osoby o różnym stopniu sprawności. W SCN jest winda i inne udogodnienia, dzięki którym przygoda z historią, nauką i innowacjami będzie jeszcze przyjemniejsza. Ciekawostki, aktualną ofertę i inne przydatne informacje można też znaleźć na facebookowym profilu FILARÓW.

Zdjęcie: Paweł Bieg