Aktualności: Kultura

Galeria na kołach

2 stycznia 2023

Zupełna nowość w Stargardzie. Już w tym roku na ulice naszego miasta wyjedzie wyjątkowy autobus. Nie będzie przewoził pasażerów i nie zatrzyma się na typowych przystankach, ale na jego przyjazd z pewnością warto poczekać. W niezwykłym wnętrzu znajdziemy sztukę, historię i szeroko rozumianą kulturę na wysokim poziomie.

– Ten pomysł pojawił się już jakiś czas temu. Powoli dojrzewał, zmieniały się koncepcje, a już niedługo mobilna galeria zostanie zrealizowana w pełnym wymiarze. Chodzi o to, żeby kultura i sztuka dotarły wprost do stargardzian, żeby były na wyciągnięcie ręki w każdej dzielnicy naszego miasta i w różnych, także nieoczywistych miejscach. Chcemy stworzyć klimatyczną przestrzeń do spotkań z ciekawymi ludźmi i prezentacji różnych form artystycznego wyrazu – mówi zastępca prezydenta Ewa Sowa.

W mobilnej galerii znajdzie się miejsce na sztukę, ale również inne ciekawe projekty – np. związane z historią, sportem i edukacją. Założenie jest takie, żeby przez cały rok działo się w niej coś ciekawego. Autobus na pewno wyjedzie na ulice także przy okazji miejskich imprez, m.in. Dni Stargardu, ArtFestiwalu, Stargardzkich Dni Seniora i Dnia Pionierów Stargardu.

Mobilna galeria będzie mogła stanąć niemal w każdym zakątku Stargardu. Dzięki temu kultura i sztuka dotrą np. na osiedla, na Rynek Staromiejski, w okolice szkół i parków. Autobus odwiedzimy za darmo – wystarczy śledzić trasę i przyjść w wybrane miejsce postoju. Swoje prace zaprezentują tam lokalni artyści, ale galeria na kołach będzie otwarta również dla twórców spoza naszego miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten wyjątkowy autobus wyjedzie na ulice Stargardu już latem.

Zdjęcie: Tadeusz Surma/archiwum