Aktualności: Działania społeczne

Gdańsk ogląda nasze mieszkania

24 września 2021

Mieszkalnictwo wspomagane w Stargardzie stało się wzorem i dobrym przykładem dla różnych miast w Polsce. Ich przedstawiciele czerpią z naszych sprawdzonych rozwiązań i bardzo często przenoszą je na swój grunt. Sprawnie funkcjonującą gospodarkę mieszkaniową ma też Gdańsk. Delegacja z pomorskiego odwiedziła Stargard. Spotkanie było okazją do cennej wymiany doświadczeń.

Mieszkalnictwo wspomagane w Stargardzie to powód do satysfakcji. Ten dobry system zaczął być budowany ponad 20 lat temu. Przez dwie dekady wdrożyliśmy kilka programów dla różnych grup ludzi. – Stargard to miasto wrażliwe społecznie, w którym realizujemy i pomagamy prowadzić różnego rodzaju projekty związane osobami potrzebującego wsparcia. Bardzo chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami, które na pewno mogą być pomocne. Wdrożyliśmy systemowe mechanizmy działające od lat z powodzeniem i przynoszące naprawdę dobre efekty – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Przedstawiciele Gdańska przyznali, że już w 2016 roku inspirowali się rozwiązaniami ze Stargardu. Wówczas wiedzę czerpali z materiałów dostępnych na ten temat w internecie. Teraz przyszedł czas na bezpośrednie spotkanie. – Słyszeliśmy wiele dobrego o rozwiązaniach w Stargardzie, dlatego bardzo się cieszymy, że możemy się im przyjrzeć z bliska. Liczba osób potrzebujących wsparcia wciąż się zwiększa, dlatego nie możemy poprzestać na tym, co już robimy. Chcemy zapewnić osobom potrzebującym i ich rodzinom maksymalną niezależność oraz swobodę funkcjonowania i integrację. Jesteśmy dociekliwi i stale poszukujemy rozwiązań wszędzie tam, gdzie można znaleźć inspiracje. Właśnie dlatego odwiedziliśmy Stargard. Chętnie dzielimy się też naszymi doświadczeniami – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W Stargardzie mamy już ponad 100 mieszkań wspomaganych. – Na samym początku tworząc ten system opierano się o rozwiązania skandynawskie. Z czasem wzorem do naśladowania stał się przykład angielski. Wówczas bowiem polskie wzorce nas nie przekonywały. Zmieniliśmy podejście do kwestii mieszkalnictwa, które dominowało w kraju. W Stargardzie problematyka mieszkaniowa została połączona z polityką społeczną, a nie z obszarami związanymi z budownictwem. To pozwala lepiej zaspokajać potrzeby ludzi – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.

Program „Bez Barier” jest skierowany do osób z niepełnosprawnością ruchową i ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. W domach w ramach programu „Na Start” przebywają młode osoby, które opuszczają placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze. „Nie Sami” to mieszkania dla seniorów. Program „Od Nowa” skierowaliśmy z kolei do bezdomnych stargardzian wychodzących ze schroniska. W tym roku 2 mieszkania zostały przeznaczone dla rodzin wychowujących czworo lub więcej dzieci w ramach programu „Duża Rodzina”. Uzupełnieniem tych wszystkich działań jest jeszcze mieszkanie dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Natomiast powstające mieszkanie wytchnieniowe wesprze rodziny w codziennej opiece nad bliskimi o szczególnych potrzebach.

Gdańska delegacja była najbardziej zainteresowana ofertą przygotowaną dla osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze, zwłaszcza z niepełnosprawnościami. Poza tymi lokalami pokazaliśmy też mieszkania dla osób starszych i działający na os. Lotnisko Klub „Senior+”. W spotkaniu w Stargardzie wzięli udział: zastępczyni prezydenta Gdańska – Monika Chabior, zajmująca się rozwojem społecznym i równym traktowaniem, Zespół Zarządzający Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego oraz pracownicy tamtejszego urzędu miejskiego. Stargard reprezentowali zastępcy prezydenta Ewa Sowa i Piotr Mync ze swoimi współpracownikami z UM, Agata Kmieć-Łuciuk, prezes Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych zaangażowani w mieszkalnictwo wspomagane w naszym mieście.

Wszystkie programy w Stargardzie realizowane są w zasobach STBS. Spółka niedawno zajęła drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Towarzystw Budownictwa Społecznego za 2021 r. Na tej samej pozycji uplasowały się tebeesy z Gdańska i Torunia. Reprezentanci tego drugiego miasta będą przyglądać się naszym rozwiązaniom pod koniec września.

Zdjęcia: UM w Stargardzie